eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

Újabb csatát nyertek a mikrobák

Több talajlakó baktériumtörzs a leghatékonyabbnak hitt antibiotikumokat is képes táplálékként felhasználni, jelentették be csütörtökön amerikai kutatók a megdöbbentő hírt. Ez azt jelzi, hogy a baktériumok és az ellenük kifejlesztett antibiotikumok közti háborúban a mikrobák nyertek meg egy újabb csatát.

Tizenegy helyről vettek talajmintát a bostoni Harvard Medical School kutatói és a benne élő baktériumokat vizsgálták. A talajlakó baktériumok között olyat is találtak, amelynek ellenálló-képessége ötvenszerese a baktériumrezisztenciára meghatározott szabványnak.

"Természetesen nagyon meglepődtünk az eredményen" - mondta George Church genetikus, a Science tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerzője.

Sokféle talajmintában számos baktériumtörzset találtak, amelyek nem csupán ellenállónak bizonyultak az antibiotikumokkal szemben, de egyenesen egyetlen élelemforrásuk lett a szer.

Több kutató foglalkozott már az antibiotikumfaló baktériumokkal, ám Church tanulmánya a legmódszeresebbek között van. Ötleteket ad, miért alakítanak ki a mikrobák ilyen gyorsan ellenálló-képességet az antibiotikumokkal szemben, mely ahhoz vezet, hogy a gyógyszergyáraknak újabb és újabb szereket kell kifejleszteniük.

Church csoportja eredetileg olyan parányokat keresett a talajban, melyek képesek a toxinokat eltávolítani a növények vázát alkotó cellulózból. A vizsgált minták között volt antibiotikummal is etetett szarvasmarhák trágyájával beszórt mezőről származó talaj is. Az ebből a talajmintából származó mikrobák könnyedén legyűrték a toxinokat, éltek és szaporodtak a közegben.

Meglepték a kutatókat

Az alapkísérlet után antibiotikumok ellen is kipróbálták a mikrobákat, és a kutatók nagy meglepetésére a baktériumok tovább éltek és tenyésztek. Ezután már módszeresen tanulmányoztak több száz mikrobát tizennyolc antibiotikummal szemben, melyek közé valamennyi fő osztályba tartozó, természetes és mesterséges szer került, beleértve a penicillint és a gyakran alkalmazott ciprofloxacint is.

Találtak baktériumokat, amelyek csaknem valamennyi tápoldatban könnyedén szaporodtak.

A vizsgált baktériumok általában nem ártalmasak az emberre, de néhány közülük közel áll például a Burkholderia cepacia complexhez, mely a cisztás fibrózisban szenvedőket fertőzi meg, vagy a Serratia marcescenshez, mely a gyengült immunrendszerű embereket fertőzheti meg.

A baktériumok antibiotikumokkal szemben kifejlődő ellenálló-képessége egyre nagyobb egészségügyi gond világszerte.

Címlapról ajánljuk

Meglepő eredményei lettek a nagy légkonditesztnek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben 57, Magyarországon is megvásárolható klímaberendezést tesztelt. Az eredményekről Dénes Júlia, az egyesület munkatársa beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
A lengyelek a németeket hergelik, Oroszország Ukrajna gázinfrastruktúráját támadja

A lengyelek a németeket hergelik, Oroszország Ukrajna gázinfrastruktúráját támadja

Lengyelország azt reméli, hogy az elmúlt napokban bejelentett nyugati támogatások hatására Németország is jelentős katonai támogatást küld majd Ukrajnába. Eközben az ukrán kormány azt jelentette, hogy az oroszok által támadás érte a Nyugatot kiszolgáló gázinfrastruktúrát, az orosz jelentések szerint pedig négy ukrán frontszakaszon is sikerült áttörniük A legfrissebb vasárnapi orosz-ukrán háborús híreink vasárnap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×