eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

Nanomágnessel a rák ellen

Baktériumok gyárthatják a tumorgyilkos apró mágneseket. Az Edinburgh-i Egyetem kutatóinak új eljárásával az eddiginél erősebb nanomágnesek állíthatók elő, melyek így már a rákkezeléseknél is alkalmazhatóak lesznek.

A baktérium termelte mágnesek egységes méretük és formájuk miatt jobbak, mint az ember által készítettek - állítja a Nature Nanotechnology brit szaklapban megjelent tanulmány. A kutatók reményei szerint a mágneseket a daganat helyére irányíthatják és rávehetik a ráksejtek elpusztítására.

A baktérium vasat vesz fel környezetéből, melyet mágneses részecskék füzérévé alakít át. A nanoláncot mágneses iránytűként használják a baktériumok, amellyel az oxigénben dús környezetet kutatják fel.

A felhasználási lehetőségek attól függnek, mennyire erős az így előállított mágnes.

Az edinburgh-i kutatók olyan környezetben tartották a baktériumokat, amely több kobaltot tartalmazott, mint vasat. Ez 36-45 százalékkal erősebb nanomágneseket eredményezett, mely azt jelenti, hogy a mágneses mezőből kivéve tovább maradt meg mágnesezettségük.

A nanorészecskéket mágneses tulajdonságukat felhasználva vezetik a tumorhoz. Amint odaérnek, fordított mágneses mezőt alkalmaznak, amitől felforrósodnak a nanomágnesek, és megölik a hőérzékeny ráksejteket. A nanomágnesek akár gyógyszereket is szállíthatnak közvetlenül a daganatba.

"Az orvoslásban alkalmazható nanorészecskéknek igen egységes méretűeknek és formájúaknak kell lenniük, a baktériumok pedig nagyon jók ebben" - mondta Sarah Staniland, a kutatás vezetője a brit közszolgálati televízió újságírójának.

Liz Baker, a brit Nemzeti Rákkutató Intézet szóvivője szerint "a specifikusan csak a ráksejteket megcélzó kezelések a kutatások izgalmas területét jelentik, de ebben az esetben még kezdeti állapotban van a munka".

Címlapról ajánljuk
A fejlett országokban trend lett az otthoni munkavégzés, idehaza más a helyzet

A fejlett országokban trend lett az otthoni munkavégzés, idehaza más a helyzet

Az Európai Unióban a foglalkoztatottak 22,5 százaléka, míg Magyarországon 10,6 százalék dolgozott otthonról 2022-ben – derült ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzéséből. A tanulmány szerzője, Erdélyi Dóra az InfoRádióban elmondta: minél fejlettebb egy ország, annál inkább jellemzőbb a home office gyakorlata.

Meglepő eredményei lettek a nagy légkonditesztnek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben 57, Magyarországon is megvásárolható klímaberendezést tesztelt. Az eredményekről Dénes Júlia, az egyesület munkatársa beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
A lengyelek a németeket hergelik, Oroszország Ukrajna gázinfrastruktúráját támadja

A lengyelek a németeket hergelik, Oroszország Ukrajna gázinfrastruktúráját támadja

Lengyelország azt reméli, hogy az elmúlt napokban bejelentett nyugati támogatások hatására Németország is jelentős katonai támogatást küld majd Ukrajnába. Eközben az ukrán kormány azt jelentette, hogy az oroszok által támadás érte a Nyugatot kiszolgáló gázinfrastruktúrát, az orosz jelentések szerint pedig négy ukrán frontszakaszon is sikerült áttörniük A legfrissebb vasárnapi orosz-ukrán háborús híreink vasárnap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×