eur:
412.9
usd:
391.24
bux:
78374.08
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Kína gyarmatosíthatta volna Európát

Bogár László közgazdász nem tartja annyira feltörekvőnek Kínát, mint amennyire a nyugati társadalmak felől látszik. Az egyetemi tanár az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: történelmi tapasztalatok alapján az ázsiai nagyhatalom a gazdasági és a katonai erejét nem kívánja úgy felhasználni, ahogy azt a nyugati kultúra tette az elmúlt évszázadok során.

A közgazdász szerint a hagyományos nyugati címkézéssel ellentétben Kína most nem kommunista diktatúra, a rendszer tulajdonképpen az elmúlt háromezer év hagyományait követi.

Bogár László hangsúlyozta, hogy az elmúlt időszak robbanásszerű fellendülése miatt Kínában alakulhattak ki a legnagyobb gazdasági és társadalmi különbségek, amelyek - éppen a hagyományok, a korábbi beidegződések alapján - mérséklődhetnek majd, amint erőteljesebben lassulni kezd a gazdasági növekedés az ázsiai országban.

Kína a 8-12. században - gazdasági és katonai erejének köszönhetően - nyugodtan gyarmatosíthatta volna Európát, de az ottani kultúra nem annyira terjeszkedő.

Hiába ismerték körülbelül 400 évvel hamarabb a puskapor titkát, mégsem használták katonai célokra - mondta a közgazdász az InfoRádióban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Újra igényelhető a Covid-oltás – íme minden részlet, kinek, mikor, hol

December elejétől igényelhetők a térítésmentes Covid-vakcinák a háziorvosoknál, a gyerekek pedig a nagyobb egészségügyi intézményekben kaphatják meg az oltást, az oltópontokat nem nyitják újra. A 12 éven felüliek számára 100 ezer adag, a 12 éven aluliaknak 800 többadagos védőoltás áll rendelkezésre, nagyobb igény esetén azonban van lehetőség további rendelésre is – mondta az InfoRádióban Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ járványügyi főosztályának osztályvezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.29. péntek, 18:00
Nagy Márta a berlini Collegium Hungaricum igazgatója
Méhes Márton a bécsi Collegium Hungaricum igazgatója
Kiderült a válasz a háború egyik legkényesebb kérdésére, kivédhetetlen támadást indított Moszkva – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Kiderült a válasz a háború egyik legkényesebb kérdésére, kivédhetetlen támadást indított Moszkva – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Az ukrajnai orosz invázió kezdetétől fogva nincsenek biztos információk arról, hogy pontosan mekkora veszteségek érik a feleket a háborúban. A The Economist friss elemzése viszont megválaszolja a kényes kérdést.Az orosz erők újabb nagyszabású légitámadást hajtottak végre Ukrajna ellen, elsősorban az ország energetikai infrastruktúráját célozva. Az ukrán légvédelem sikeresen hárította a támadások jelentős részét, azonban több találat is érte az ukrán létesítményeket - számolt be az Ukrajinszka Pravda. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×