eur:
412.97
usd:
391.49
bux:
0
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Tizenöt évig éltek az elhagyatott szigeten

Miután hajótörést szenvedett, 15 évig élt rabszolgák egy csoportja egy apró indiai-óceáni szigeten, dacolva az ellenséges környezettel. Francia történészeknek a hajónapló és a szigeten végzett kutatások alapján sikerült rekonstruálniuk a történetet.

1761 júliusában viharba került és megfeneklett egy rabszolgákat szállító francia kereskedelmi hajó az Indiai-óceánon, a Madagaszkártól keletre fekvő Tromelin szigetének közelében.

A korábban a francia hadiflottát erősítő Utile vitorlás előző év novemberében futott ki Bayonne kikötőjéből, úti célja a francia fennhatóság alatt álló Mauritius szigete volt.

Franciaország ekkor hadban állt Nagy-Britanniával, ezért Mauritius kormányzója megtiltotta, hogy rabszolgaszállítmányokat vigyenek a szigetre, mert egy Indiából kiinduló brit támadásra számított, és nem akart rabszolgákat etetni az ostrom alatt.

Az Utile először Madagaszkáron kötött ki, és a kapitány 150 rabszolgát vásárolt. Amikor a vitorlás továbbhajózott kelet felé, Tromelin szigetének közelében viharba került, megfeneklett a korallzátonyon és súlyosan megrongálódott.

A viharban mintegy húsz tengerész és rengeteg rabszolga halt meg, a többieknek sikerült kijutniuk a szigetre. A vitorlákból és zászlókból sátrakat készítettek, és a hajó készleteiből éltek. A vízkészletből egyáltalán nem adtak a színes bőrűeknek, ezért a szigetre jutó 88 rabszolga körülbelül egyharmada meghalt.Néhány hét után a 122 tengerész ásott egy kutat, fél év alatt pedig sikerült a vitorlás maradványaiból egy kisebb hajót összeácsolniuk, amellyel ők el tudták hagyni a szigetet, de a mintegy 60 életben maradt rabszolgát otthagyták, a készletek egy részével és a mentés ígéretével.

Utóbbiból 15 évig nem lett semmi, noha a francia történészek kutatásai szerint a tengerészek, miután elérték Mauritiust, valóban megpróbáltak egy mentőakciót szervezni, de a kormányzót nem lehetett meggyőzni.

A szigeten rekedtek egy része 15 évig életben maradt, ami mindenképpen fantasztikus teljesítmény a sziget mostoha körülményeit figyelembe véve. Tromelinen csak csenevész bokrok élnek a homokos talajon, és évente több trópusi vihar is letarolja a szigetet.

A legfontosabb, hogy édesvizet nyerhettek a kútból, élelmet pedig a szigeten fészket rakó tengeri madarakból és teknősökből, valamint kagylókból és rákokból készítettek. Főzésre alkalmas eszközök maradtak hátra a hajóról, a kunyhókat pedig korallból készítették.

A szigetlakók építettek egy közös sütőt, amelynek tüzét 15 éven át folyamatosan táplálták a hajóroncsból származó, illetve a tenger által partra sodort fával.A szigeten rekedtek egy része később szintén ácsolt magának egy kisebb hajót, amellyel távozott. Azt nem tudni, hogy elérték-e a szárazföldet, vagy a tengerbe vesztek.

1776-ban egy hajótörést szenvedett francia tengerész vetődött a szigetre, ahol segített a még mindig ott lévőknek egy közepes csónakot ácsolni, amellyel ő és hat másik ember eljutott Mauritiusra.

Itt már egy új kormányzó szolgált, aki hajót küldetett az utolsó nyolc emberért - hét nőért és egy a szigeten született kisfiúért -, akik így szintén eljutottak Mauritiusra.

A kormányzó örökbe fogadta a nagyanyából, anyából és a kisfiúból álló családot, és a többieket is szabad embereknek nyilvánította.

A kutatóknak nem sikerült semmit megtudni későbbi sorsukról, valószínűleg elkeveredtek a többi felszabadított rabszolga között, leszármazottaik talán ma is Mauritiuson élnek.

A szigeten tavaly egy hónapot eltöltő francia tudósok azt tervezik, hogy idén visszatérnek. Egyik legfőbb céljuk, hogy megtalálják a szigetlakók sírjait, amelyeket a közelben elhajózó több brit tengerész feljegyzéseiből ismernek.

Címlapról ajánljuk
Világháborúra figyelmeztetnek a németek – ez már a felkészülés kezdete

Világháborúra figyelmeztetnek a németek – ez már a felkészülés kezdete

A német hadsereg egy kiszivárogtatott dokumentumban felkészülési stratégiákat vázol a gazdaság szereplőinek arra az esetre, ha Oroszország megtámadná a NATO keleti szárnyát. Kovács Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának rendészetelméleti- és történeti tanszékvezetője azt mondta az InfoRádióban, hogy a legtöbb európai ország hadserege, valamint a lakosság sincs felkészülve egy világháborúra, a mostani kezdeményezés pedig ebben indíthat el nagy változást.

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
Brutális létszámleépítésbe kezd az Európai Unió diplomáciája

Brutális létszámleépítésbe kezd az Európai Unió diplomáciája

Az Európai Bizottság tervei szerint drasztikus létszámleépítések jöhetnek az EU globális nagykövetségi hálózatánál: csökkentenék a dolgozók számát számos afrikai, ázsiai és latin-amerikai küldöttségen, hogy megerősítsék a diplomáciai jelenlétet stratégiailag fontosabbnak tartott országokban. A reformot költségvetési nyomás indokolja, ám komoly bírálatokat váltott ki, különösen a kisebb tagállamok és a helyi személyzet körében.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×