eur:
407.92
usd:
387.83
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
A finn Toni Kuusela a férfi gerelyhajítás selejtezőjében a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban 2023. augusztus 25-én.
Nyitókép: MTI/Derencsényi István

Durva hőségtől tartanak Párizsban az olimpia idején

2003-ban 15 ezren haltak meg Franciaországban a kánikula következtében – kutatók szerint idén nyáron még ennél is rosszabb helyzetre kell felkészülni. A veszélyekre a párizsi olimpia szervezői is készülnek.

Extrém hőhullám sújthatja Franciaország nagy részét, benne Párizst és környékét a nyári olimpiai játékok ideje alatt egy tanulmány szerint, ez pedig jelentősen megnehezítheti a szervezők dolgát.

A decemberben az Npj Climate and Atmospheric Science című lapban ismertetett kutatásban azt vizsgálták, van-e esély egy olyan, két hétig tartó hőhullám kialakulására, amelynek hatására megdőlnek a 2003-ban regisztrált hőmérsékleti rekordok. Azon a nyáron olyan hőség perzselte Európát, amely kontinensszerte sok ezer ember halálát okozta. „Húsz év alatt a klíma megváltozott, így az volt az elképzelésünk, hogy figyelmeztetjük a döntéshozókat: valami még a 2003-asnál is rosszabb történhet. Ami lehetséges” – nyilatkozta a kutatás vezető szerzője, Pascal Yiou.

Egy másik, a The Lancet című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány pedig arra világított rá, hogy 854 európai város közül Párizsban történt a legtöbb, a hőséggel összefüggő haláleset. Ennek okaként a zöldfelületek hiányát és a nagy népsűrűséget jelölték meg.

2003-ban csak Franciaországban 15 ezren haltak meg a forróság következtében,

a legtöbbjük egyedül élő idős ember volt.

A párizsiak számára nem újdonság, hogy rendkívüli hőség van nyáron, az elmúlt öt évben számos hőmérsékleti rekord megdőlt. Az abszolút csúcsot, 42,6 fokot 2019 júliusában mérték a francia fővárosban.

A július 26-án kezdődő olimpia szervezői azt állítják, tisztában vannak a veszélyekkel. „A hőhullámok és szélsőséges időjárási jelenségek olyan tényezők, amelyeket figyelembe veszünk, és amelyekre a lehetőségekhez képest felkészülünk, megtesszük a szükséges intézkedéseket” – közölték korábban.

Ilyen intézkedés lehet például a szabadtéri események kezdési időpontjának módosítása annak érdekében, hogy a sportolóknak, a nézőknek és a lebonyolításért, valamint a biztonságért felelős szakembereknek ne kelljen a legmelegebb órákat a szabadban tölteniük. A legnagyobb kockázatnak az atlétika – főleg a maraton –, a tenisz és a strandröplabda van kitéve.

A versenyzőket elszállásoló olimpiai faluban felhúzott épületeket nem szerelték fel hagyományos klímaberendezésekkel,

helyettük természetes geotermikus hűtőrendszer üzemel majd, és árnyékolókat tesznek ki, zöldfelületeket alakítanak ki és a természetes ventilációt részesítik előnyben. Mindezek együttes hatása a szervezők szerint azt fogja eredményezni, hogy az épületekben legalább 6 fokkal hűvösebb lesz, mint a szabadban. Egyes részt vevő országok szerint azonban ez nem elegendő, figyelembe véve az elmúlt évek hőmérsékleti adatait.

Egy, a játékok koordinálciójában részt vevő, név nélkül nyilatkozó diplomata korábban arról beszélt az AFP-nek, hogy a légkondicionálás kérdése a faluban kényes ügy. Azért is, mert a szervezők ígéretet tettek arra, hogy a küldöttségeket hordozható klímaberendezésekkel látják el, amelyeket, ha használni fognak, biztosan nem lehet majd elérni a kitűzött környezetvédelmi célokat. Ezek a berendezések ugyanis jelentősen, akár 30 százalékkal is több elektromos áramot használnak el, mint a fix változatok.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×