eur:
413.72
usd:
401.77
bux:
81299.49
2025. január 10. péntek Melánia
Az ukrán elnöki sajtóiroda által közreadott képen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (b2) ukrán katonákkal fényképezkedik az ukrán fennhatóság alá visszakerült dél-ukrajnai Herszonban 2022. november 14-én. A város nyolc hónapos megszállása november 11-én ért véget, amikor az orosz fegyveres erők befejezték egységeik visszavonását Herszon városából és átcsoportosítását a Dnyeper folyó bal partjára.
Nyitókép: MTI/AP/Ukrán elnöki sajtóiroda

Seremet Sándor: tárgyalóasztalhoz lehet kényszeríteni Ukrajnát és Oroszországot is, de adni is kell nekik

A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója szerint ennek kiindulópontja, hogy lépjen hivatalba Donald Trump január 20-án, és mindkét háborús félnek olyat kell majd ajánlani, amitől nem érez majd "arcvesztést".

A kijevi vezetés az elmúlt napokban többször is jelezte, hogy akkor tartja elképzelhetőnek a tűzszünetet, ha az ukrán fennhatóság alatt álló területek biztonsági NATO-garanciát, illetve tagságot kapnak.

Seremet Sándor, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, az Eurázsia Központ szakértője az InfoRádióban arról is beszélt, hogy valós igény vagy tárgyalási alap a NATO-tagság. "Kijev számára ez egy nagyon fontos kérdés, mert ha esetleg a háborút számára kedvezőtlen feltételekkel kellene befejezni, akkor fel tudná mutatni ezt mint eredményt a társadalom számára. Ha belegondolunk, akkor Kijev elképzeléseiben van némi logika, hiszen ott azt gondolják, hogy csak a NATO-tagság lehet tényleges garancia arra, hogy egy tűzszünet után Oroszország nem próbálkozik nagyobb mértékben ismételten érdekei érvényesítésével, Oroszország ugyanis nem kockáztatna meg nyílt konfrontációt a NATO-val" – szögezte le.

Más kérdés viszont, hogy a NATO-ban ezzel kapcsolatban nincs egység, mi több, a levegőben keringő békítési javaslatok, elképzelések között sem a legnépszerűbb elképzelés Ukrajna NATO-tagsága, ezért a "kilátások kétesek".

Hogy mitől lehetne egy megállapodás alapja, hogy Ukrajna NATO-tagságot kap, vagy előrébb lép az EU-integrációban, miközben egyes vélemények szerint épp amiatt tört ki a háború, hogy Oroszország nem látott maga körül biztonsági garanciákat, arról azt mondta, éppen ez az érem másik oldala. "Az egy dolog, hogy erről Kijevben beszélnek, vagy esetleg a NATO egyes tagországai támogatják, de Oroszországot is meg kellene kérdezni, hogy egy ilyen keretbe foglalt békejavaslat vagy tárgyalási rendszer mellett bele tudna-e menni ezekbe a folyamatokba" – mondta Seremet Sándor.

Emlékeztetett, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter nemrég interjút adott Tucker Carlsonnak, amelyből szintén kiviláglott, hogy Ukrajna NATO-tagsága Oroszországnak vörös vonal, még akár az is, hogy Ukrajna éppen a NATO-tól kapna bármilyen garanciát, külföldi katonákat például.

"Az oroszok kategorikusan kijelentették, hogy Ukrajna NATO-tagsága nem elfogadható, és ehhez tartják is magukat. Nyilván előfordulhat az, hogy ez is csak egy nagyon erős tárgyalási pozíció, és ha a tárgyalások tényleg megvalósulnak, és nem feltétlenül Moszkva és Kijev, hanem mondjuk Moszkva és Washington között, akkor valamilyen formában meg tudnak állapodni, de az én személyes véleményem szerint

Ukrajna NATO-tagsága Oroszország számára egy olyan terület, amely akár a rendezés kizáró oka is lehet."

Lehetséges vállalások

Seremet Sándor szerint egyelőre nehéz megmondani, hogy mi lehetne béketárgyalás minimuma, mert a harctéren Oroszország számára "kicsit kedvezőbben alakulnak a dolgok", a katonái előrehaladnak, így arra lehet következtetni, hogy Oroszország erősítené a pozícióit, és azt követelné, hogy minimum a jelenlegi frontvonal mentén legyenek befagyasztva a területek, számolják fel a szankciókat, ha nem is az összeset, Ukrajna pedig maradjon semleges ország, és esetleg Oroszország is vállalna valamilyen garanciákat azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna felé nem indul el.

Ukrajna pozíciói szerinte kicsit gyengébbek, és nagyobb mértékben függnek a nyugati partnerektől, ezért rá valószínűleg könnyebb lenne nyomást gyakorolni a partnereknek, ha rendezni szeretnék a háborút.

A szakértő szerint esély sincs nagyon arra, hogy a felek egymással leüljenek, meg kell várni, amíg Donald Trump amerikai elnök hivatalba lép január 20-án.

A legkézenfekvőbb eszköz, amelyet az új rezsim be tudna vetni a szakértő szerint Ukrajna motiválására, hogy bizonyos feltételek elfogadását kéri, másrészt pedig Oroszország felé olyan gesztusokat kell tenni, amelyek mellett a Kreml korábbi álláspontja és elvei sértetlenek maradnak, hiszen nekik is "el kell adni" azt, hogy miért kezdték a háborút, és mit értek el vele.

"Ha megfelelő gesztusokat tesznek Oroszország számára, amelyek mellett arcvesztés nélkül le tud ülni a tárgyalóasztalhoz, Ukrajna pedig kellő mértékben korlátozva lesz lehetőségeiben, hogy a tárgyalásoktól elzárkózzon, úgy előfordulhat, hogy a következő év folyamán a feleket asztalhoz lehetne, ha nem is invitálni, de kényszeríteni" – fogalmazott. Rövidebben: Oroszország számára le kell írni, hogy Ukrajna nem lesz NATO-tag, nem kap annyi támogatást sem.

"Ahhoz, hogy ezt a konfliktust sikeresen le lehessen zárni, és fenntartható rendszert lehessen kialakítani,

meg kellene keresni ennek a konfliktusnak a gyökerét,

és a legfőbb kiváltó okát kezelni elsősorban" – zárta gondolatait.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Kaiser Ferenc: sem a béke, sem a tűzszünet nem lesz gyors Ukrajnában

A tűzszünet akkor ér valamit, ha mind a két fél betartja – mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az orosz–ukrán háború várható alakulásáról az InfoRádió Aréna című műsorában. A biztonságpolitikai szakértő kitért arra is, miért figyelik a felek Donald Trump beiktatását is, és hogy miért nincs esély a megegyezésre, amíg hiányzik a bizalom a háborús felek között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Új csúcson a magyar tőzsde, izgalmas sztoriból sincs hiány

Új csúcson a magyar tőzsde, izgalmas sztoriból sincs hiány

Kisebb emelkedéssel indul a nap a magyar tőzsdén, ám ez is elég ahhoz, hogy új történelmi csúcson legyen a BUX. Izgalmas hazai tőkepiaci sztorikból sincs hiány, hiszen az Alteo tegnap délután közzétette megújított, 2030-ig szóló stratégiáját, ahol a vállalat a regionális terjeszkedést tűzte ki célul - erre reagálva ma magas forgalom mellett emelkedik a vállalat árfolyama. Gazdasági adatok tekintetében ma érkeznek a részletes amerikai munkaerőpiaci adatok, valamint a Michigan-i Egyetem fogyasztói bizalmi indexe. A héten ezek az adatok a legfontosabbak az ISM szolgáltatószektori bmi mellett, hiszen ezek együttesen részletes képet adnak arról, hogy mennyire erős az amerikai fogyasztó - ha ebben bármilyen gyengeséget látnánk, az a dollár gyengüléséhez és az amerikai kötvényhozamok eséséhez, illetve részvénypiaci emelkedéshez vezethet. Az ázsiai tőzsdéken rossz volt a hangulat, Európában ugyancsak esésre van kilátás.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×