A Cumbria megyei Barrow-in-Furness városában működő üzemben szerda hajnalban csaptak fel a lángok. A megyei rendőrség „jelentősnek” minősítette a tüzet, amelynek oltása még reggel is tartott.
BRITISH NUCLEAR SUBMARINE SHIPYARD ON FIRE.
— Robin Monotti (@robinmonotti) October 30, 2024
'BAE Systems fire Barrow: Flames fill night sky as blaze breaks out at nuclear submarine shipyard'
"A 'significant' fire has broken out at BAE Systems in Barrow-in-Furness where Britain's cutting-edge nuclear submarines are built by the… pic.twitter.com/Z17gVHLm0S
Két embert füstmérgezés tüneteivel kórházba szállítottak.
A helyszínen készült felvételek szerint az a hatalmas üzemcsarnok gyulladt ki, amelyben az önálló brit nukleáris csapásmérő kapacitást hordozó négy Vanguard osztályú tengeralattjáró is készült, és ugyanitt gyártják a jelenlegi flotta felváltására hivatott új tengeralattjárókat.
A Konzervatív Párt vezette előző brit kormány 2016-ban döntött a brit nukleáris csapásmérő erőt hordozó tengeralattjáró-flotta megújításáról, és a döntést annak idején a londoni alsóház nagy többséggel - a jelenleg kormányzó Munkáspárt támogatásával - jóváhagyta.
???NUCLEAR SUB FACTORY ON FIRE - RISK OF EXPLOSION?!
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) October 30, 2024
A nuclear submarine shipyard in Barrow-in-Furness, UK, is still on fire, and emergency responders are battling to bring the blaze under control.
The fire reportedly originated within Devonshire Dock Hall, the facility’s… pic.twitter.com/HoEH7FWd6s
A négy tengeralattjáróból álló kötelék lecserélése az akkori előirányzat alapján 31 milliárd fontba (több mint 15 ezer milliárd forintba) kerül, és a program költségvetése 10 milliárd font tartalékot is tartalmaz.
A jelenlegi brit atomtengeralattjáró-flotta első egységét 1994-ben bocsátották vízre; az új flotta várhatóan a 2030-as években áll teljes számban hadrendbe.
A tengeralattjárók egyenként 16 Trident rakétát hordozhatnak; ezek mindegyike nyolc nukleáris robbanófejjel szerelhető fel. A brit nukleáris ütőerőt hordozó tengeralattjárók közül legalább egy mindig járőrözik a világóceán mélyén, de a brit kormány soha nem fedi fel, hogy éppen merre jár.