eur:
411.24
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
The BAE Systems Plc shipyard in Barrow-In-Furness, UK, on Thursday, June 20, 2024. The fortunes of the port town have long been tied to the British defense industry as generations of its families have spent their entire working life at the shipyard. Photographer: Tom Skipp/Bloomberg via Getty Images
Nyitókép: Tom Skipp/Bloomberg via Getty Images

Kigyulladt egy atom-tengeralattjárókat gyártó üzem Angliában – videó

Tűz ütött ki a legnagyobb brit hadiipari vállalat, a BAE Systems északnyugat-angliai hajógyárában, ahol a brit királyi haditengerészet nukleáris meghajtású tengeralattjáróit is gyártják. A szerdai rendőrségi tájékoztatás szerint nem áll fenn a nukleáris szennyeződés veszélye.

A Cumbria megyei Barrow-in-Furness városában működő üzemben szerda hajnalban csaptak fel a lángok. A megyei rendőrség „jelentősnek” minősítette a tüzet, amelynek oltása még reggel is tartott.

Két embert füstmérgezés tüneteivel kórházba szállítottak.

A helyszínen készült felvételek szerint az a hatalmas üzemcsarnok gyulladt ki, amelyben az önálló brit nukleáris csapásmérő kapacitást hordozó négy Vanguard osztályú tengeralattjáró is készült, és ugyanitt gyártják a jelenlegi flotta felváltására hivatott új tengeralattjárókat.

A Konzervatív Párt vezette előző brit kormány 2016-ban döntött a brit nukleáris csapásmérő erőt hordozó tengeralattjáró-flotta megújításáról, és a döntést annak idején a londoni alsóház nagy többséggel - a jelenleg kormányzó Munkáspárt támogatásával - jóváhagyta.

A négy tengeralattjáróból álló kötelék lecserélése az akkori előirányzat alapján 31 milliárd fontba (több mint 15 ezer milliárd forintba) kerül, és a program költségvetése 10 milliárd font tartalékot is tartalmaz.

A jelenlegi brit atomtengeralattjáró-flotta első egységét 1994-ben bocsátották vízre; az új flotta várhatóan a 2030-as években áll teljes számban hadrendbe.

A tengeralattjárók egyenként 16 Trident rakétát hordozhatnak; ezek mindegyike nyolc nukleáris robbanófejjel szerelhető fel. A brit nukleáris ütőerőt hordozó tengeralattjárók közül legalább egy mindig járőrözik a világóceán mélyén, de a brit kormány soha nem fedi fel, hogy éppen merre jár.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×