Donald Trump múlt hét végén New Yorkban kampányolt, és a Madison Square Gardenben tartott gyűlésén egy humorista, Tony Hinchcliffe is fellépett, aki „vízen lebegő szemétszigetnek” nevezte Puerto Ricót. A közönség egy része jót nevetett a kijelentésen a helyszínen, a szigetállam lakossága és az Egyesült Államok több milliós Puerto Ricó-i közössége – amely a második legnagyobb, választójoggal is rendelkező spanyol ajkú közösség az országban – viszont felháborodott az elhangzottak miatt.
Kamala Harris alelnök, a Demokrata Párt elnökjelöltje szerint mindaz, ami a republikánusok kampánygyűlésén történt tovább szítja az ország megosztására irányuló tüzet. Hozzátette: „kegyetlen és rasszista sértések” hangozottak el a rendezvényen. Kamala Harris szerint Donald Trump a kampánya során végig „a sérelmeire, önmagára és az ország megosztására összpontosított, és ez semmiképpen sem olyasmi, ami erősítené az amerikai családot, az amerikai munkást”. Joe Biden amerikai elnök egyszerűen kínosnak nevezte a humorista megszólalását – írja az Index az AP hírügynökség beszámolója alapján.
Donald Trump kampánycsapata a heves reakciókat követően elhatárolódott Tony Hinchcliffe megjegyzéseitől.
A Pennsylvania államban található Reading (ahol a lakosság több mint fele spanyol ajkú) polgármestere, Eddie Moran más Puerto Ricó-i tisztségviselők társaságában tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, „az a szemét, amiről a humorista beszélt, beszennyezi a választásainkat, és megerősíti, hogy Donald Trump mennyire nem törődik a latinókkal, a mi Puerto Ricó-i közösségünkkel”.
Az óriási baki akár a jövő heti elnökválasztásra is hatással lehet, ugyanis Pennsylvania az egyik legfontosabb ütközőállam a maga 19 elektori szavazatával, illetve a Philadelphiától nyugatra és északra található városokban letelepedett, főként Puerto Ricó-i spanyol ajkú emberek szavazatai is nagyon fontosak az elnökjelöltek számára. Fernando Tormos-Aponte, a Pittsburghi Egyetem szociológiaadjunktusa, aki a Puerto Ricó-i politikára és a választási kampányokra specializálódott, azt mondta: a humorista szavai bajba sodorhatják a Trump-kampányt. A Népszámlálási Hivatal adatai szerint Pennsylvania választásra jogosult latin-amerikai lakossága 2000 óta több mint a duplájára, 206 ezerről 620 ezerre nőtt, több mint a felük Puerto Ricó-i.
A republikánusok alelnökjelöltje, J. D. Vance a Wisconsin állambeli Wausauban tartott kampányeseményen azt mondta a rosszul elsült viccel kapcsolatban, hogy nem akar vele foglalkozni, valamint hozzátette:
„nem szabadna minden ilyen apróságon ennyire megsértődni”.
Tony Hinchcliffe a Trump beszéde előtti műsorában a feketékről, más latinókról, palesztinokról és zsidókról is lealacsonyító vicceket mondott, melyeket azóta a demokraták a Puerto Ricó-i szavazókat megcélzó csatatérállamokban futtatnak politikai hirdetésekben, vagyis igyekeznek minél tovább napirenden tartani az ügyet.