Két, magas rangú libanoni hírszerzőtiszt azt közölte: az izraeliek annyira kifinomult technológiát alkalmaztak a csipogók átalakításakor, hogy a változtatás gyakorlatilag észrevehetetlen volt. Mindezt azokra a kísérletekre alapozva állítják, amelyekben ellenőrzött körülmények között robbantottak fel néhányat a Hezbollah által is használt eszközökből - írja a CNN. Ehhez olyan csipogókat használtak, amelyek a szeptember 17-i támadás idején ki voltak kapcsolva, így nem vették a robbantásra utasító üzenetet.
Mint arról az Infostart is beszámolt, a múlt héten több ezer Hezbollah-tag személyi hívója robbant fel egyidőben, majd egy nappal később ugyanez történt a terrorszervezet által használt kézi rádiókkal is. A két merényletsorozatban összesen 37 ember, köztük néhány gyerek meghalt, és csaknem 3000-en megsérültek. A sebesültek között van Irán bejrúti nagykövete is, aki a robbanás következtében megvakult. Rajta kívül számos civil is áldozatul esett a robbantásoknak, mert véletlenül valamelyik Hezbollah tag közelében tartózkodtak a merénylet idején. A szélsőséges síita szervezet azért használt csipogókat a tagjai közti kommunikációra, mert azokat nem lehet sem zavarni, sem lehallgatni, így biztonságosnak hitték az eszközöket - emlékeztet az amerikai hírtelevízió.
Hezbollah is beyond embarrassed at the moment, they announce (not sure how ?)
— Open Source Intel (@Osint613) September 17, 2024
“Everyone must throw away their pagers immediately” pic.twitter.com/aPDb5ZIBA3
Bár Jeruzsálem hivatalosan nem ismerte el felelősségét a támadásokért, de a védelmi miniszter, Joáv Galant a merényletsorozat másnapján méltatta az izraeli titkosszolgálatok - a belbiztonságért felelős Sin Bét és a külföldi akciókat végrehajtó Moszad - közötti együttműködést. Libanon és a Hezbollah egyértelműen Izraelt vádolja a támadások elkövetésével.
Az egyik, névtelenségbe burkolózó libanoni hírszerzőtiszt azt mesélte a CNN-nek, hogy személyesen is megvizsgálta az egyik, Izrael által preparált csipogót. Mint mondta, a robbanóanyag a személyhívó lítium akkumulátorába volt „befűzve”, olyan ügyesen, hogy nem lehetett észrevenni. Hozzátette, még soha nem látott ehhez foghatót.
Lebanese media reports that several pagers exploded during the funerals of Hezbollah fighters killed in explosions in Beirut yesterday. pic.twitter.com/G6SbqG4rMK
— NEXTA (@nexta_tv) September 18, 2024
Egy másik szakértő - a brit hadsereg egykori tűzszerésze - pedig elmondta, hogy egy bombában öt kulcsfontosságú elem van. Kell áramforrás, időzítő- vagy indítószerkezet, gyutacs, robbanótöltet és valami, amiben el lehet mindezt rejteni. Sean Moorhouse szerint ebből három már eleve megvan a csipogókban így csupán gyutacsot és robbanótöltetet kellet beszerelni. Úgy vélte, észrevétlenül csak a készülék akkumulátorába lehetett beépíteni a két hiányzó elemet.
"Az áramforrás fém háza tökélesen elrejtette a detonátort és a robbanótöltetet még a röntgensugaras átvizsgálások elől is"
- tette hozzá az egykori brit tűzszerész.
A CNN által megkérdezett más szakértők is egyetértettek ezzel a véleménnyel, hozzátéve, hogy ez a nagyon kifinomult technika állami támogatású szervezetre utal. A libanoni kormány szintén erre a következtetésre jutott, ezért az ENSZ-hez eljuttatott levélben egyértelműen Izraelt tette felelőssé a merényletsorozatért.
A legnagyobb rejtély egyelőre még mindig az, hogy honnan kerülhettek a felrobbant személyhívók és walke-talkie-k Libanonba. Mind a csipogókat gyártó tajvani Gold Apollo, mind pedig a rádiókat készítő japán ICOM cég tagadta, hogy közvetlenül eladott volna ilyen készülékeket a Közel-Keletre. Sőt, az ICOM azt közölte, hogy a Hezbollah-tagoknál felrobbant IC-V82 jelű kézi rádiókat már egy évtizede nem gyártják. Ellenben létezik ennek modellnek számos koppintása is, amelyeket az internetes áruházakban, például a Magyarországon is sokak által látogatott Alibabán meg lehet vásárolni.
Taiwanese Firm Gold Apollo Says It Didn't Make Exploding Beepers From Hell Used By Hezbollah Fighters | ZeroHedge
— Owen Gregorian (@OwenGregorian) September 18, 2024
Taiwanese pager manufacturer Gold Apollo Co., at the center of the exploding pagers incident used by Hezbollah fighters in Lebanon—resulting in nine deaths and… pic.twitter.com/wZhx7z8fDM
A The New York Times titkosszolgálati forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy az izraeliek legalább három fedőcéget használhattak arra, hogy eltereljék magukról a gyanút. Mindenesetre a tajvani ügyészség tovább vizsgálódik, bár egyelőre csak tanúként hallgatta ki a személyhívókhoz köthető Gold Apollo tulajdonosát és egyik munkatársát, aki állítólag a vállalat magyarországi üzletfelével tartotta a kapcsolatot.
Európában is folynak a nyomozások, mivel a szálak egyrészt Magyarországra, egy BAC Consulting nevű céghez, másrészt Bulgáriában, valamint Norvégiában működő vállalkozásokhoz vezetnek. A magyarországi vállalkozás vezetője, Cristiana Bársony-Arcidiacono azt közölte az amerikai NBC televízióval, hogy nem az ő cége gyártotta a felrobbantott személyhívókat, ő csupán közvetítő volt. Nincs is arra bizonyíték, hogy a tajvani cég 2023-ban, vagy az idén ilyen készülékeket szállított volna Magyarországra. Viszont 2022-ben 200 darabot azért eladtak a magyar piacon - írja a CNN.
BREAKING: THE COMPANY RESPONSIBLE FOR PAGER EXPLOSION IN LEBANON HAVE BEEN IDENTIFIED
— Sulaiman Ahmed (@ShaykhSulaiman) September 18, 2024
The AR-924 pagers were manufactured by BAC Consulting KFT, based in Hungary’s capital, according to a statement released Wednesday by Gold Apollo.
According to Hsu, payments from BAC had been… pic.twitter.com/5nlBf3gvhf
Időközben a Hezbollah is vizsgálatot indított az ügyben. A terrorszervezet vezetője, Haszan Naszrallah bejelentette: "A robbanásokat illetően már majdnem biztos következtetésre jutottunk, de még kell egy kis idő, hogy minden részletet tisztázzunk". Hozzátette: bár a támadás célja az volt, hogy a Hezbollah minél több magas rangú tisztviselőjét megöljék, a vezetés nagy része mégis sértetlen maradt, mert ők régebbi személyhívókat használnak. "Mások kapták az újakat" - közölte a szélsőséges szervezet első embere.