eur:
387.97
usd:
360.22
bux:
69201.95
2024. május 12. vasárnap Pongrác
Predel-E orosz mobil radar rendszer. Forrás: X / DEFENSE EXPRESS
Nyitókép: Forrás: X / DEFENSE EXPRESS

Különleges orosz célpontotkat lőtték szét az ukránok

Csak nemrégiben állt rendszerbe az orosz haderőnél az a mobil radar, amellyel egy ukrán HIMARS rakétája végzett.

A Predel-E radart elsősorban a tengerpartok védelemre fejlesztették ki az orosz Morinszisz-Agat konszernnél. Ez a cég főleg a haditengerészet számára tervez rakétákat, illetve rádió-elektronikai berendezéseket. A Predel-E radar a K-300P Bastion-P rakéta rendszer része. Különösen nagy távolságából is képes érzékelni a tengeren mozgó hajókat, és így már azok lőtávolságán kívülről is lehet csapást mérni rájuk.

A radar ára is képességeinek megfelelően kiemelkedő: nagyjából 200 millió dollárba kerül darabonként. Miután az ukránok új, nagy hatótávolságú tengeri drónokkal kezdték támadni az orosz hadikikötőket, Moszkvában úgy döntöttek, hogy a Fekete-tenger partjára küldik a legfejlettebb, hajók elleni lokátort. Viszont egy példányt most az ukránok egy HIMARS sorozatvető rakétával szétlőtték.

A kétszáz millió dolláros lokátor elvesztése azonban nemcsak az ára miatt fájhat nagyon az oroszoknak. Hanem azért is, mert ebből a drága eszközből eddig alig huszonöt tudtak gyártani. Ráadásul az elvesztett Predel-E pótlása sem lesz egyszerű már csak azért sem, mert valószínűleg rengeteg nyugati alkatrészt is tartalmazhatott. Ezekhez- legalábbis elvben - nem is juthatnak hozzá az oroszok.

Nemrég derült fény arra, hogy több, közép-ázsiai volt szovjet tagköztársaság is hatalmas hasznot húz a nyugati embargók kijátszásából. Például száz számra importálnak háztartási elektronikai cikkeket, amelyekből kiszerelik a katonai célokra is használható alkatrészeket és búsás felárral továbbadják az oroszoknak.

A videóból az is kiderül, hogy az ukránok egy másik orosz csúcsfegyvert is elpusztítottak. A Leer-2 az orosz rádió-elektronikai egységek egyik leghatékonyabb eszköze. Egyebek mellett mobilhálózatok blokkolására, rádió adások zavarására használják, de arra is alkalmas, hogy hamis lokátorjelek generálásával megtévessze az ellenséges radarokat.

Az orosz hadsereg Leer-2 mobil rádió-elektronikai zavaró rendszere. Forrás: X / Boris Alexander Beissner
Az orosz hadsereg Leer-2 mobil rádió-elektronikai zavaró rendszere. Forrás: X / Boris Alexander Beissner

Mindkét hadviselő fél számára kiemelt fontosságú célpontnak számítanak az ilyen zavaró berendezések, mert ezekkel hatékonyan lehet védekezni a kifinomult elektronikával vezérelt precíziós fegyverek ellen.

Címlapról ajánljuk
Történelmi mélyponton a cseh sörfogyasztás – fejenként évi 128 liter…

Történelmi mélyponton a cseh sörfogyasztás – fejenként évi 128 liter…

Visszaesett a sörfogyasztás Csehországban. A teljes cseh sörtermelés 2023-ban alig több mint 20 millió hektoliter volt, ami 2,7 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest. Ebből 15,2 millió hektolitert Csehországban fogyasztottak el, a többit exportálták. A visszaesés egyik oka, hogy egyre több cseh iszik alkoholmentes sört vagy söralapú üdítőitalt.

Beügyeskedték Vlagyimir Putyin parádéját az ukrán mellett a lett tévébe is a hackerek

Akaratán kívül sugározta a moszkvai, vörös téri katonai díszszemlét több ukrán és lett tévéadó. Orosz hackerek ugyanis feltörték a médiumok rendszereit május 9-én. Az ukránok sem maradtak adósok.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.13. hétfő, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Több ezren tüntettek a grúz fővárosban a "külföldiügynök-törvény" tervezete ellen

Több ezren tüntettek a grúz fővárosban a "külföldiügynök-törvény" tervezete ellen

Több ezren vonultak ismét az utcákra szombat este Grúzia fővárosában, Tbilisziben, hogy tiltakozzanak a "külföldiügynök-törvény" tervezete ellen. Az április közepe óta tömegtüntetéseket kiváltó tervezet alapján előírnák, hogy azok a szervezetek, amelyek anyagi eszközeik több mint 20 százalékát külföldről finanszírozzák, külföldi ügynökökként regisztráltassák magukat. A kormány elképzelésének bírálói a tervezetet ahhoz a törvényhez hasonlítják, amelyet Oroszország széles körben alkalmaz a másként gondolkodók elleni fellépéshez.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×