eur:
397.71
usd:
367.71
bux:
89971.53
2025. március 22. szombat Beáta, Izolda
Mark Rutte holland miniszterelnök a sajtó képviselőinek nyilatkozik az Európai Unió tagországai állam- és kormányfőinek kétnapos tanácskozása előtt Brüsszelben 2023. június 29-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Matthys

Összeomlott a holland kormánykoalíció - a migráció az ok

Összeomlott a holland kormánykoalíció, miután több napos tárgyalás után sem sikerült megegyezniük a Hollandiába érkező menedékkérők kezeléséről - közölték a kormányhoz közel álló források ANP holland hírügynökséggel péntek este.

A migrációs politikáról hónapok óta folynak viták a koalíción belül.

A kormányfő által vezetett liberális-konzervatív Szabaddemokrata Néppárt és a Kereszténydemokrata Tömörülés szigorításokat szorgalmazott a Hollandiába érkező menedékkérők számának korlátozására, míg a balliberális 66-os Demokraták és a Keresztény Unió Pártja ezt elutasította.

A négy párt nem tudott megegyezésre jutni a Mark Rutte miniszterelnök által vezetett válságtárgyalásokon - írja a BBC.

A kormánykoalíció másfél éve működik, de a migrációs politika miatt egy ideje ellentétek húzódtak a kormánypártok között.

Az új választásokra valószínűleg ősszel kerülhet sor - vélekedik a BBC.

Mark Rutte várhatóan benyújtja lemondását.

Különös feszültséget okozott az a javaslat, hogy korlátozzák a beutazást a már Hollandiában tartózkodó menekültek családtagjaira.

Az 56 éves Mark Rutte az ország leghosszabb ideig hivatalban lévő miniszterelnöke, 2010 óta tölti be hivatalát - emlékeztet a BBC. A jelenlegi kormány – amely 2022 januárjában lépett hivatalba – a negyedik koalíciója.

Megbukott a holland kormánykoalíció, mert nem tudtak egyezségre jutni a migrációs politikával kapcsolatban

A migrációs politikáról hónapok óta folynak viták a koalíción belül - írja az MTI. A kormányfő által vezetett liberális-konzervatív Szabaddemokrata Néppárt (VVD) és a Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA) szigorításokat szorgalmazott a Hollandiába érkező menedékkérők számának korlátozására, míg a balliberális 66-os Demokraták (D66) és a Keresztény Unió Pártja ezt elutasította.

A nézeteltérések egyik oka a menedékkérők "két státuszú rendszerének" kialakítása körül összpontosult, amelynek értelmében a menedékkérők a kérelmezési folyamat kezdetén vagy "A" vagy "B" státuszt kapnának, és ez határozná meg, hogy milyen jogokkal rendelkezhetnek. Az "A" státusz állandó tartózkodási engedélyt jelentene, a "B" státusz ideiglenes lenne. A vita konkrétan arról szólt, hogy a "B" státuszú személyek jogosultak-e családegyesítési jogokra is.

A VVD különbséget kíván tenni az üldöztetéssel szembenéző menekültek és a háború elől menekülők között. A párt az utóbbi csoportba tartozó menekültek hozzátartozói számára szeretné megnehezíteni a Hollandiába való beutazást. A Keresztény Unió Pártja és a D66 ezt a javaslatot elfogadhatatlannak találta.

A menekültügyi válság már a kabinet megalakulása során is vitatott téma volt. A kormánypártok, a VVD, a D66, a CDA és a Keresztény Unió Pártja eltérő elveket és nézeteket vallanak ebben a kérdésben.

Mark Rutte negyedik kormánya 2022 januárjától van hatalmon.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.24. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 21. 21:44
×
×
×
×