eur:
411.29
usd:
392.34
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Védőmaszkos utas a Pekingi Nyugati pályaudvaron 2022. december 15-én. December 7-én Kína radikálisan enyhítette a koronavírus-járvány miatt életbe léptetett, világszerte a legszigorúbbak között nyilvántartott szigorításokat: megszüntette a kötelező járványtesztelést, és könnyített a karanténszabályokon, a pekingi hatóságok pedig két napja feloldották a belföldi turistautakat korlátozó tilalmat.
Nyitókép: MTI/EPA/Vu Hao

Kína eltörölte az egyik legkínzóbb Covid-szabályt

Január nyolcadikától a külföldi beutazóknak sem kell már karanténba vonulniuk az országban.

Mindössze egy 48 óránál nem régebbi, negatív koronavírus-tesztre lesz szükség a Kínába való belépéshez: jelenleg öt napnyi hotelkarantént és három napnyi otthoni karantént írnak elő azok számára, aki meg akarják látogatni az országot.

A világ többi részétől közel három éven át elzárkózó Kína ezzel egyidejűleg a légitársaságokra vonatkozó járat- és utasszám-csökkentésről is lemond - írja a CNN.

Élet a zéró Covid után

A rendelkezés része Kína zéró Covid utáni nyitási politikájának, melyet decemberben az országban terjedő egyre erőteljesebb tiltakozások hatására indítottak el. A hirtelen hátraarc hatására az országban

gyógyszerhiány alakult ki a lázas megbetegedések esetén szedett gyógyszerekből, az egyébként is törékeny egészségügyi ellátórendszer túlterheltté vált, a kórházak pedig megtelnek betegekkel.

A lezárások és tömeges tesztelések megszüntetése után Kínában már otthonukban is karanténba vonulhatnak a betegek, és más megelőző intézkedéseket, köztük a kontaktkutatást is megszüntették az országban.

Sok családnak segítség ez

Kína 2020 márciusában zárta le határait a vírus terjedésének megelőzésére, akkor is izolációban tartva népét, amikor a világ szinte minden területén megnyitották a határokat. A külföldieket gyakorlatilag kitiltották, kivéve az üzleti utazókat és a családtagokat. Most arról beszélnek, hogy könnyebbé teszik a beutazást az országba számukra.

A friss intézkedések a külföldön tanuló kínaiak számára is segítség: azok, akiknek nem volt pénze repjegyre, karanténhotelre és tesztek sorozatára, akár három éve nem tértek haza. A hatóságok azt is megígérték, hogy a Kínából történő kiutazás lehetőségei is javulnak.

Kínában a közösségi platformokon üdvözlik a nyitást, a Ctrip utazásfoglaló weboldalon megtízszereződött a népszerű úti célokra irányuló keresések száma a hír bejelentését követően. Mások ugyanakkor azon elmélkedtek, mennyi fájdalmat jelentettek az eddig betartatott szigorú szabályok rengeteg családnak.

2020 márciusa óta Kína azon a szinten kezelte a koronavírust, mint a bubópestist vagy a kolerát: a szabályváltoztatások eredményeképp ma már úgy állnak hozzá, ahogyan a HIV-hez vagy a madárinfluenzához.

A betegség nevét is megváltoztatták új koronavírusos tüdőgyulladásról új koronavírusos fertőzésre,

mivel az omikron már igen ritka esetben okoz csak tüdőgyulladást.

Kína vezetői is jelezték, hogy jövőre a gazdasági növekedés pályájára szeretnének állni: fő fókuszuk jelenleg a megfelelő gyógyszerellátás elérése a kínai pandémia jelen szakaszában. Azt nem zárják ki, hogy a jövőben helyi intézkedésekre sor kerüljön a vírus miatt.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Megszületett a bérmegállapodás a versenyszféra és a kormány Állandó Konzultációs Fórumán, három évre szólóan. Kiderült, mennyivel emelkedik a következő három évben a minimálbér és 2025-ben a garantált bérminimum. Lesznek azonban olyan esetek, amikor újratárgyalásra lesz szükség.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×