eur:
411.23
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A BudaPart városnegyed egyik épülete Budapesten 2022. augusztus 3-án. A Kopaszi-gát melletti BudaPart városnegyed fejlesztés nagyjából egyharmadánál tart. Eddig 5 lakóépület 850 lakása, 2 irodaépület 40 ezer négyzetméter bérbe adható irodaterülete és az épületek földszintjén 15 ezer négyzetméternyi kiskereskedelmi terület készült el.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Tilos napelemet erkélyre szerelni

Tele van az internet olyan magyar nyelvű hirdetésekkel, amelyek erkélyre szerelhető napelemeket kínálnak. Bécsben már óriási a kereslet erre a rezsicsökkentő termékre, az InfoRádió szerint azonban Magyarországom jogellenes a használatuk.

Az Euronews tudósítása szerint Bécsben már lassan megszokottá válik az erkélyekre szerelt napelemek látványa. A portál úgy tudja, hogy az osztrák fővárosban egy év alatt megnyolcszorozódott a napelemmel ellátott balkonok száma. Renate Schattovits bécsi nyugdíjas azt reméli, hogy az újonnan felszerelt rendszer enyhíti a kiszolgáltatottságát a száguldó energiaárakkal szemben.

"Remélem, hogy így tudok spórolni egy kicsit, és az is rendben van, hogy a felesleg a központi hálózatba kerül, mert azt máshol fel tudják használni" – nyilatkozott a nyolcvan éves osztrák hölgy az Euronewsnak.

Ausztriában ezernyolcszáz euróba, tehát nagyjából 720 ezer forintba kerül a napenergiát egy inverter segítségével váltóárammá átalakító rendszer, amit a konnektorba kell bedugni. A balkonnapelemek egy átlagos háztartás éves energiafogyasztásának egyharmadát képesek biztosítani. Az esetleges felesleget pedig az osztrákoknál kompenzáció nélkül a bécsi elektromos hálózatba terelik át.

"Ha süt a nap, a lakó pedig otthon távmunkában dolgozik, akkor a napelemrendszer működteti a légkondicionálót és a számítógépet. De ha éppen nincs energiafogyasztás, akkor az áram bekerül az elektromos hálózatba" – mondta a portálnak Christian Call, a bécsi áramszolgáltató munkatársa.

Erkélyre szerelhető napelemet már magyar nyelvű internetes hirdetésekben is kínálnak, ilyet tehát elvileg bárki vehet itthon is, de mégsem tanácsos, mert az InfoRádió úgy tudja, ez a rendszer Magyarországon szabályellenes. Erről először a G7.hu írt: konnektorba dugható napelemes rendszer kialakításával a felhasználó szerződésszegést követ el, amelynek az elosztói üzletszabályzat szerint a jogkövetkezménye kötbér, felszólítás, a felszólítás eredménytelensége esetén pedig a rendelkezésre állás szüneteltetése, vagy azonnali hatályú szerződés felmondása és a szolgáltatás megszüntetése – tájékoztatta a portált az Opus Titász.

Leegyszerűsítve: Magyarországon az a probléma, hogy

a balkonnapelemeket a konnektorba, vagyis az állami közműhálózatba kell bedugni, és innentől kezdve a betáplált, de fel nem használt áramért még az államnak kellene fizetnie a háztartásnak.

Ehhez viszont nemhogy megengedő jogszabályok, de még megfelelő mérőórák sincsenek Magyarországon. Az InfoRádió is kikérte az E.ON és az Opus Titász szakvéleményét. Az E.ON azt ígéri, napokon belül részletes műszaki és jogi válaszokat ad a kérdéseinkre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×