eur:
411.19
usd:
394.46
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Nyitókép: wikipedia,

Pont került az ausztrál őslakoszászló hihetetlen történetének végére

Harold Thomas 1971-ben tervezett egy lobogót az őslakosoknak, azóta ment a vita a használatáról.

Az ausztrál állampolgárok a jövőben szabadon használhatják az őslakosok zászlaját, miután a canberrai kormánynak sikerült megállapodnia a lobogóhoz fűződő szerzői jogokról - közölte Scott Morrison ausztrál miniszterelnök kedden.

A kormány húszmillió ausztrál dollárt (4,5 milliárd forint) fizetett a szerzői jogokért - számolt be az AAP ausztrál hírügynökség.

Az őslakos zászlót Harold Thomas tervezte 1971-ben. A fekete és vörös sávok közepében arany kört ábrázoló lobogó az őslakosok és az ausztrál föld kapcsolatát hivatott szimbolizálni. A kormány 1995-ben ismerte el hivatalosan a zászlót, de Thomas mindmáig megtartotta annak szerzői jogait. A férfi korábban engedélyezte, hogy egy nem őslakos cég ruházati darabokon használja a lobogó képét, ami jogi vitákhoz és felzúduláshoz vezetett.

Az ausztrál őslakosok régóta harcolnak azért, hogy a jelkép mindenki számára elérhetővé és szabadon használhatóvá váljon.

Morrison hozzátette, hogy az őslakosok zászlajának használatára az ausztrál nemzeti lobogóéhoz hasonló szabályok vonatkoznak, azaz szabadon és ingyenesen felhasználható, de tisztelettel és méltósággal kell bánni vele. Megjegyezte: a zászló innentől külön engedély nélkül és ingyenesen szerepeltethető különféle ruházati darabokon, például sportmezeken, az interneten, bármilyen létesítményben, művészeti alkotásokon, illetve a médiában.

Az új megállapodás értelmében továbbra is a Carroll and Richardson Flagworld vállalat marad az őslakos zászlók és lobogók kizárólagos, engedélyezett gyártója, de emellett bárki szabadon készíthet saját zászlót személyes használatra.

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 26. 21:18
×
×
×
×