eur:
411.19
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: pixabay

Így győzte le egy kis tajvani falu a deltát

Gyors, döntéskész és együttműködő: ez a három jelző írja le a legjobban azt, ahogyan néhány ezer ember kiszorította a vírustörzset élőhelyéről.

A Fengshan-kerület halászok és földművesek hazája, akik hajnaltól délig végzik munkájuk oroszlánrészét a tengeren és a mangóföldeken, hogy utána rákot és sört fogyasztva pihenjék ki a nehéz fizikai munkát. Négy falucska fekszik itt 5500 lakossal, a turisták nem ismerik a környéket, bérmennyire festői is, így igazán csendes tudott maradni. A tajvani elnök szülőhelyén azonban olyasmi történt az elmúlt hónapokban, amire a tudományos világ is felkapta a fejét: Fengshan kiszorította a deltát – írja a The Guardian.

Júniusban, Tajvan koronavírus-krízisének legsötétebb időszakában, amikor az alfa törzs napi több száz új esetet okozott, Fengshanban is felütötte a fejét a koronavírus, de látszólag egymással össze nem köthető eseteket detektáltak. Közülük legalább hárman utaztak a közelmúltban, ezért a minták szekvenálása volt a következő logikus lépés. A verdiktet sejthetjük: a delta variáns jelent meg a faluban. Pan Men-an, a megye politikai vezetője azt mondja, sokkolta a hír, mivel minden védekezési mechanizmusukat az alfára kihegyezve építették fel: a deltára senki sem készült fel.

Rizikók és előnyök

A körzetnek sok olyan jellemzője van, amellyel úgy sejthették, olcsón megússzák majd a deltát. A népsűrűség kicsi, az emberekre a szabadtéri életmód a jellemző és az utasításokat végrehajtják, ha valamilyen közösségi szempontból fontos viselkedésformáról van szó. Ugyanakkor az egészségügyi ellátórendszer egyáltalán nem volt felkészülve egy ilyen krízis lehetőségére, a népesség ötöde 65 év fölötti, és nem voltak felkészülve arra sem, hogy itt tör majd be Tajvanba a delta.

Az oltottak száma gyakorlatilag nulla volt.

Mindezek tükrében szinte hihetetlen, de 19 nap alatt a delta eltűnt a környékről, a 17. napon pedig már nem is volt új eset.

Peruból hurcolhatták be

Az első dokumentált beteg a 63 éves Csang Feng-nan volt, egyike a körzet négy taxisofőrének, raja kívül megbetegedett még egy 56 éves nő és 8 éves unokája is, akik Peruból hazatérve otthonukban várták a karantén végét. A megbetegedés gyorsan terjedt: összesen 667 ember került karanténba, csak a taxisofőr kontaktjainak száma 100 körül volt, barátokkal, családtagokkal és utasokkal együtt.

Az eredetet a perui utazás jelenthette: az onnan hazaérkező fiúval beszélgetett egy helyi, aki aztán továbbadta a vírust partnerének, ő pedig megfertőzte a taxisofőrt, amikor az a kórházba szállította. Egy Fengshantól 50 kilométerre élő házaspár is elkapta a betegséget: ők egy kórházi váróban ültek azzal az emberrel, akit Csang bevitt. A 72 éves feleség bele is halt a vírusba.

Mindebből látszik, milyen könnyen terjed a delta, a helyiek pedig egy percet sem vesztegettek, Még a szekvenálási eredmények előtt a körzet két falujában kijárási tilalmat léptettek életbe, az élelmiszert és egyéb szükséges termékeket dobozokban vitték házhoz.

14 ezer embert teszteltek le, a kormány pedig a negatív eredménnyel rendelkezőknek 1200 adag vakcinát különített el sürgősséggel.

A falvakat három napig fertőtlenítették. Taj Feng-csin, Fengshan körzet rendelőjének vezető ápolója, a kontaktkutatás vezetője szerint az emberek féltek.

"A falvakban az emberek folyamatosan hívták a központot, hogy megkérdezzék, hogy mi a helyzet, mit kell tenniük, hogyan lehet megelőzni a vírust" – mondja. Taj folyamatosan fogadta otthonában a telefonhívásokat, becslése szerint a legsűrűbb időszakban napi 2-300-at.

A karanténszabályokat hibáztatják

A helyi válasz hatékony volt, de a kormányt sokan kritizálják azért, hogy nem tette hozzá a magáét, például pénzügyi támogatást. Csang, a taxisofőr még mindig hosszú Covidtól szenved, édesanyját kórházban ápolják, és mióta két hónapja otthon van, senki sem kérdezte meg, hogy gyógyul. Ráadásul pénzt sem tud keresni, mert az emberek félnek taxiba ülni. A körzetben sokan a helyi járványügyi központot kritizálják, mivel engedélyezték a Peruból hazatérők otthoni karanténját, miközben a legtöbb ember hotelkaranténba kell hogy vonuljon az országban. Azóta már

nem is engedélyezett az otthoni izoláció lehetősége

Tajvanon.

A Fengshan körzet gyorsasága azonban csak egy időre tudta kiszorítani a deltát, jelenleg is feltételezett esetek vannak karanténban az ország északi részen, köztük egy pilóta a fiával.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×