eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Hozzátartozók várják a foglyok szabadon engedését a ranguni Inszein börtön előtt 2021. június 30-án. A nap folyamán mintegy hétszáz foglyot enged szabadon a mianmari junta, sajtóhírek szerint politikai foglyok is vannak köztük.
Nyitókép: MTI/EPA/Lynn Bo Bo

Sokkos állapotban, de legalább szabadulhatott a börtönből az ötéves kislány Mianmarban

Anyjával és testvérével akkor börtönözték be, amikor az apját keresték a mianmari junta elleni tüntetéseken való részvétel miatt.

A lányt, aki az apja elmondása szerint sokkos állapotban van, szerdán engedték szabadon a délkelet-ázsiai ország második legnépesebb városának számító Mandalaj városában a Myanmar Now nevű hírportál tájékoztatása szerint.

Az apa ellen letartóztatási parancsot adtak ki a február eleji katonai puccs elleni tüntetéseken való részvétel miatt.

A kislány anyjával és 17 éves testvérével együtt a börtönben töltötte ötödik születésnapját.

A családtagok szerdán elmentek Mandalaj egyik rendőrőrsére, hogy megkeressék a kislányt. Szabadon engedése után elintézték, hogy találkozhasson apjával, aki két másik lányával továbbra is a katonák elől rejtőzködik. Az apja a Myanmar Now-nak elmondta, hogy öt éves lánya a börtönben

nem tudott rendesen enni, és a WC vízével kellett mosakodnia.

Az apa állítása szerint nem kapott hírt felesége és másik lánya állapotáról.

A mianmari hatóságok szerdán a kislány mellett további csaknem 3000 embert engedtek szabadon, akiket a katonai hatalomátvétellel szembeni ellenálláshoz köthető tevékenységek gyanúja miatt vettek őrizetbe.

A Politikai Foglyokat Támogató Egyesület (AAPP) nevű mianmari jogvédő szervezet szerint a puccs óta a biztonsági erők valamivel több mint 6400 embert vettek őrizetbe, és letartóztatási parancsot adtak ki további csaknem kétezer gyanúsított ellen.

Mianmarban a hadsereg február elsején, a parlament megalakulása előtt pár órával vette át a hatalmat, őrizetbe véve az Aung Szan Szú Kjí vezette kormányzó Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) számos politikusát. A hadsereg azzal indokolta a puccsot, hogy a kormány nem vette figyelembe a novemberi választással kapcsolatos panaszaikat. A választást toronymagasan az NLD nyerte.

A puccs óta rendszeresek a tömegmegmozdulások, amelyek ellen a hadsereg egyre keményebben lép fel. A tüntetők egy része csatlakozott a puccs elleni polgári engedetlenségi mozgalomhoz, míg mások fegyvert ragadtak, és beálltak az etnikai gerillaszervezetekhez, amelyeknek egy része támogatja a katonai hatalomátvétel elleni megmozdulásokat. Az AAPP szerint a puccs óta a biztonsági erők legalább 883 embert öltek meg.

Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×