eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az új koronavírus elleni védőoltást kapja meg egy páciens a Belgrádi Vásár területén létesített oltóközpontban 2021. január 25-én. Szerbiában 24-én kezdődött meg a vakcináció az öregek és az egészségügyi dolgozók oltásával.
Nyitókép: MTI/EPA/Andrej Cukic

Ha most tervezte, hogy Szerbiában oltatja be magát, már ne induljon útnak

Szerbia inkább a saját állampolgárai beoltottsági arányának növelésére helyezi a hangsúlyt, eddig ugyanis körülbelül a lakosság 30 százaléka kapott vakcinát – emelte ki Ana Brnabic szerb miniszterelnök a szerbiai közszolgálati televízió híradójának beszámolója szerint.

Amennyiben ilyen arányban halad az oltakozás, júliusra visszatérhet az élet a normális kerékvágásba.

Március végén óriási sorok alakultak ki Szerbia határain, az országban ugyanis a külföldiek is ingyenesen és előzetes regisztráció nélkül megkaphatták a koronavírus elleni védőoltást. A szerb kormány lehetővé tette, hogy az AstraZeneca koronavírus elleni oltóanyagát akár külföldiek is megkaphassák a kijelölt oltópontokon. Azokból az országokból, ahol lassan halad az oltakozás, tömegesen érkeztek emberek. A legtöbben Bosznia-Hercegovinából, Észak-Macedóniából és Montenegróból indultak útnak.

Március utolsó napjaiban 22 ezer külföldit oltottak be Szerbiában az AstraZeneca vakcinájával. Ana Brnabic néhányan napja megerősítette a korábbi sajtóértesüléseket, amelyek szerint Belgrád azért tette lehetővé a külföldiek beoltását is, mert mintegy 25 ezer adag oltóanyag felhasználási ideje járt le március végén, és nem akarta, hogy a vakcinák kárba vesszenek. Ana Brnabic szerint a lépést nem lehet bírálni, hiszen az a szomszédos országok állampolgárai iránti szolidaritásból történt, és senkit nem kényszerítettek arra, hogy beoltassa magát.

A hivatalos belgrádi álláspont szerint csupán szolidaritásról volt szó, ám elemzők szerint bizonyára politikai háttere is van a külföldiek megsegítésének.

Szerbia korábban Bosznia-Hercegovinának, Észak-Macedóniának és Montenegrónak is ajándékozott oltóanyagot, egyes politikai szakértők szerint pedig ezzel Belgrád szeretné még inkább megerősíteni helyzetet a térségben.

Szerbiában a hivatalos adatok szerint már 2,7 millióan kapták meg valamely oltóanyag legalább első adagját, több mint másfél millió ember pedig már a második dózist is. Ana Brnabic közölte: a várakozások szerint április végéig beoltják a nagykorú lakosság 40 százalékát.

A nyugat-balkáni országban jelenleg négyféle oltóanyag érhető el: az orosz Szputnyik V mellett a kínai Sinopharm, a brit-svéd AstraZeneca, valamint a német-amerikai Pfizer/BioNTech vakcinája közül választhatnak azok, akik regisztrálnak az erre a célra létrehozott internetes oldalon.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×