eur:
412.08
usd:
394.17
bux:
79942.94
2024. november 25. hétfő Katalin

Visszatérhetne az USA az atomalkuba

Az Egyesült Államok esetleges visszatéréséről tanácskoztak a 2015-ös atomalkut aláíró Kína, Oroszország, Németország, Franciaország és Nagy-Britannia képviselői Iránnal egy virtuális konferencia keretében pénteken.

A felek megegyeztek, hogy kedden Bécsben folytatják a megbeszéléseket - mondta el egy iráni külügyi szóvivő. Az értesülést európai források is megerősítették.

Mihail Uljanov, Oroszország Nemzetközi Atomenergia-ügynökséghez (NAÜ) akkreditált nagykövete a Twitteren azt írta, hogy jó úton haladnak a tárgyalások, de nem lesz könnyű menet, és nagy erőfeszítésekre lesz szükség.

"Úgy tűnik, hogy az érdekeltek készen állnak erre" - írta.

Donald Trump előző amerikai elnök 2018-ban mondta fel a nemzetközi szerződést arra hivatkozva, hogy Irán nem tett eleget abban foglalt kötelezettségeinek. Washington ezt követően újra életbe léptette a szankciókat az iszlám köztársasággal szemben. Később Teherán is fokozatosan kihátrált vállalásai mögül, és megint belefogott nukleáris programja fejlesztésébe.

Trump utódja, Joe Biden kilátásba helyezte, hogy az Egyesült Államok visszatérne a szerződéshez, ha Irán feltételek nélkül betartja a megállapodásban foglalt kötelezettségeit. Teherán azonban azt követeli, hogy először függesszék fel a büntető intézkedéseket. Eközben szorít az idő, mert az atomalkut iráni részről tető alá hozó, mérsékeltnek számító Haszan Róháni elnök már csak júniusig van hivatalban.

Az amerikai külügyminisztérium pozitív lépésként üdvözölte a pénteki tanácskozást.

Ned Price külügyi szóvivő kiemelte: az Egyesült Államok az elmúlt hetekben egyértelművé tette, hogy kész eleget tenni a megállapodásban vállalt kötelezettségeinek, ha Irán is így tesz. Price szerint apró, de kölcsönös lépésekkel lehet újraépíteni a bizalmat. Hozzátette: Washington számít az európai partnerek közvetítésére.

Eközben az iráni elnök azt hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok akár egy nap alatt is visszatérhetne az alkuhoz, és felfüggeszthetné az Iránnal szembeni szankciókat. Ebben az esetben az iszlám köztársaság is betartaná kötelezettségeit - fűzte hozzá Róháni.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a béregyezségről: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a béregyezségről: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Így készül fel egy magyar mérnökiroda arra, ha a megbízója egy indiai vallást követő nagyvállalat

Így készül fel egy magyar mérnökiroda arra, ha a megbízója egy indiai vallást követő nagyvállalat

A CÉH zRt. már 35 éve az ország egyik vezető mérnökirodája. Az elmúlt években olyan projektek fűződnek a nevükhöz, mint a Mol Campus, a debreceni BMW gyár vagy a Bosch Campus komplex beruházása. A tervezés mellett projektmenedzsmenttel és hídtervezéssel foglalkoznak, számos ikonikus, az épített környezetet meghatározó épület vagy híd fűződik a nevükhöz. Az évek alatt azt is meg kellett tanulniuk, hogy hogyan lehet együttműködni egy olyan megbízóval, amelyik a vállalati működését az indiai vastu vallás elvei mentén határozza meg, de különleges kihívást jelentett három hazai kórházi projekt is, amellyel egyedülálló tapasztalatokat szereztek az egészségügyi szektorban. A Portfolio háromrészes videósorozatának első epizódjában Borbély Attila, a vállalat vezérigazgató-helyettese, tervezési igazgatója mutatja be a legnagyobb projekteket, a legérdekesebb megbízásokat és azt, hogy milyen irányba halad a globális mérnökszakma.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×