eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Valentyina Matvijenko, a parlamenti felsőház, a Szövetségi Tanács elnöke, Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök és Vjacseszlav Vologyin, az alsóház, az Állami Duma elnöke (b-j) Vlagyimir Putyin orosz elnök éves beszédét hallgatja a moszkvai Manyézs Központi Kiállítási Csarnokban 2020. január 15-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Az orosz kormány sajtószolgálata/Szputnyik/Kreml/Pool/Dmitrij Asztahov

Lemondott a teljes orosz kormány

Egy órával azután, hogy Vlagyimir Putyin elmondta év eleji beszédét a törvényhozás két háza előtt, kormánya nevében benyújtotta lemondását Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök.

Vlagyimir Putyin elnök arra kérte a minisztereket, hogy ügyvivőként folytassák a munkájukat, amíg az új kormány megalakul. Köszönetet mondott a távozó kabinet tagjainak az eredményesnek ítélt közös munkáért, noha, mint mondta, "nem minden sikerült". Hozzátette: mindannyiukkal személyesen fog tárgyalni.

A lemondás előtt Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök találkozott Putyinnal, amiről a TASZSZ tudósítása szerint Medvegyev azt mondta: miután a beszédben beharangozott alkotmánymódosítások a megvitatásuk után életbe lépnek, márpedig biztosan ez fog történni, akkor jelentős változásokat hoznak nemcsak az alkotmányban, hanem a hatalmi egyensúlyban is, érintve a végrehajtó, a törvényhozó és a bírói hatalmat.

Ebben a helyzetben nyilvánvaló, hogy nekünk – Oroszország kormányának – lehetőséget kell adnunk az elnöknek a szükséges lépések meghozatalára, és úgy vélem, az alkotmány vonatkozó cikkelyével összhangban, helyes, ha a teljes kormány lemond.”

Úgy tudni, Putyin egy újonnan létrehozandó posztot ajánlott Medvegyevnek: az orosz biztonsági tanács elnökhelyettesi pozícióját. Az állam- és a kormányfőből, valamint a kulcstárcák vezetőiből álló biztonsági tanács feje az államelnök.

Moszkva, 2020. január 15.
Vlagyimir Putyin orosz elnök éves beszédét mondja a parlament két háza előtt a moszkvai Manyézs Központi Kiállítási Csarnokban 2020. január 15-én.
MTI/EPA/Szputnyik/Alekszej Nyikolszkij
Vlagyimir Putyin orosz elnök éves beszédét mondja a parlament két háza előtt a moszkvai Manyézs Központi Kiállítási Csarnokban 2020. január 15-én. MTI/EPA/Szputnyik/Alekszej Nyikolszkij

Az államfő év eleji beszédében kijelentette a nemzetközi jog és szerződések abban az esetben lesznek hatályosak Oroszországban, ha nem ellentétesek az alkotmányával. Úgy vélekedett, hogy csak ez garantálhatja az ország szuverenitását. Leszögezte, hogy hazájának "erős elnöki köztársaságnak kell maradnia".

Putyin indítványozta annak megvitatását - bár nem tartja elvi kérdésnek -, hogy kikerüljön-e az alkotmányból az a kitétel, hogy valaki egymást követően legfeljebb csak két ciklus erejéig tölthesse be az elnöki tisztséget Oroszországban.

  • Az államfőnek emellett jogában kell álljon a miniszterelnök, valamint a kormány, az alkotmány- és legfelsőbb bíróság tagjainak, továbbá a védelmi testületek és erőszakszervezetek vezetőinek kinevezése. A javaslat értelmében a parlament felsőháza leválthatja majd a szövetségi bírókat, az alkotmánybíróság pedig felhatalmazást kap a jogszabálytervezetek elnöki jóváhagyást megelőző normakontrolljára.
  • A módosítási javaslatok értelmében továbbá nem lehet kormányzó, kormánytag, szenátor, képviselő és bíró az, aki más ország állampolgára, vagy ott lakhatási engedéllyel rendelkezik.
  • Elnökké csak olyan személy választható, aki 25 évig megszakítás nélkül Oroszországban élt, és akinek sohasem volt más állampolgársága.
  • Javasolta továbbá, hogy a parlament alsóházának ne csak véleményezési, hanem az elnök által elutasíthatatlan jóváhagyási joga is legyen a miniszterelnök és a kormány többi tagjának kinevezésében.

Vlagyimir Putyin szerint az alkotmánymódosítás-csomagot népszavazásnak kell megerősítenie.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×