A jogszabály a magánbeszélgetéseket és a vallási szertartásokat kivéve gyakorlatilag mindenhol kötelezővé teszi az ukrán nyelv használatát, az ukrán nyelv, illetve a szabályok megsértéséért pedig jogi felelősségre vonást, bírságot,
a nemzeti szimbólumok meggyalázása esetén pedig akár börtönbüntetést is kilátásba helyez.
A törvény hatálya kiterjed az állami vezetőkre és a képviselőkre, a bírákra és az ügyészekre, a jegybank alkalmazottaira, a katonatisztekre, a tanárokra és az államilag finanszírozott egészségügyi intézményekben dolgozó orvosokra.
Maja Kocijancic, az Európai Bizottság illetékes szóvivője, újságírói kérdésre válaszolva távolságtartóan kommentálta a jogszabályt.
"Megvárjuk a törvény végleges szövegének kihirdetését. Ezt követően elemezzük annak tartalmát.
Már többször is felszólították az ukrán hatóságokat arra, hogy nyújtsák be a törvény tervezetét a Velencei Bizottsághoz, várják meg annak álláspontját,
és csak ezt követően kerülhessen sor a hatályba lépésre. Jelenlegi szakaszban mindössze ennyit tudok mondani" - fogalmazott.
Ennél némileg határozottabb volt Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.
"A lényegét tekintve
ez a gyakorlatilag kötelező teljes ukránosítás törvénye.
Rendelkezései jelentősen korlátozzák, sok esetben egyenesen megtiltják az orosz nyelv, a nemzeti kisebbségek nyelvének használatát a társadalmi élet különböző szféráiban" - nyomatékosította.
Az orosz szóvivő szerint a törvény a nemzetközi jog több normája mellett ellentétes az ukrán alkotmánnyal is.
Parlamenti támogatás nélkül kell lavíroznia
Ackermann Sándor, Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója szerint hiába megengedőbb a húsvétvasárnap megválasztott új ukrán elnök akár a nyelvtörvénnyel összefüggésben is, ezt még Porosenko fogadtatta el a jelenlegi parlamenttel.
"Volodimir Zelenszkij új ukrán elnöknek úgy kell majd lavíroznia itt a politikai pártok, vagy kompromisszumot kötni a parlamenttel, hogy nincs mögötte erő a parlamentben. Ez lesz számára az igazi kihívás. És hát jól látjuk, a nyelvtörvény elfogadása nagyon jó példája ennek:
van egy nagy támogatottsággal megválasztott elnök, aki nyilatkozik valamit, hogy mit szeretne, a hatalom a parlament kezében van.
A következő hónapok érdekesek lesznek" - mondta el Ackermann Sándor.
A szakértő szerint a nyelvtörvény módosítása csak az október végi ukrán parlamenti választás után elképzelhető.