eur:
408.1
usd:
388.08
bux:
85085.84
2025. január 24. péntek Timót
Schladming, 2018. június 30.Sebastian Kurz osztrák kancellár, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke és Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök (b-j) a dachsteini régió szépségkirálynőjével és udvarhölgyeivel egy ünnepségen, amelyen Bulgária átadja az Európai Unió soros elnöki tisztségét Ausztriának az ausztriai Schladmingban 2018. június 30-án. Ausztria július 1-jétől tölti be fél évig a tisztséget. (MTI/EPA/Michael Gruber)
Nyitókép: MTI/EPA/Michael Gruber

Vasárnaptól a mottó: Európa, amely védelmet nyújt

Ausztria szombaton ünnepélyes keretek között átvette az Európai Uniós soros elnökségét Bulgáriától, a stájerországi Schladmingban tartott ceremónián jelen volt Sebastian Kurz osztrák kancellár, Bojko Boriszov bolgár kormányfő és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.

"Nagy megtiszteltetés és óriási felelősség ez számunkra, mert jelenleg nagyon bonyolult a nemzetközi helyzet" - mondta Sebastian Kurz.

Ausztria hivatalosan július 1-jével veszi át a soros elnökséget, amelynek mottója: "Európa, amely védelmet nyújt".

Donald Tusk méltatta az osztrák kormány által választott mottó üzenetét, hangsúlyozva, hogy a mindenkori politikusok feladata, hogy a törvények betartásával megvédjék az országok területét és határait.

A soros elnökség átadásának alkalmából rendezett ünnepségre az uniós tagállamok zászlójának színeire festett felvonókkal juthattak fel az érdeklődők a Schladming melletti 1906 méter magas Planai-hegyre. Este ünnepi koncertet rendeznek Schladmingban.

A Profil című osztrák magazin megrendelésére készült felmérés eredményei szerint az osztrákok nagy többsége - 72 százaléka - egyetért azzal, hogy Sebastian Kurz az Angela Merkel német kancellárétól jelentősen eltérő politikát folytat az Európai Uniót érintő témákban. A részleteiben szombaton ismertetett közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 42 százaléka "nagyon helyesnek", 30 százaléka pedig "inkább helyesnek" minősítette a Kurz által képviselt irányvonalat. A válaszadók mindössze 9 százaléka tartotta "inkább rossznak" és 6 százaléka "teljesen rossznak" az osztrák kancellár fővonaltól eltérő álláspontját.

A 31 éves Sebastian Kurz már az őt hatalomra juttató tavalyi választásokon is a bevándorlást tette központi témává. Bár nézetei eleinte nem arattak osztatlan sikert Ausztriában, egyre többen kezdenek egyetérteni azzal, hogy az Osztrák Néppártot (ÖVP) vezető politikus határozottan bírálja Merkel 2015-ös döntését a határok megnyitásáról a menekültválság idején - mondta Patrick Moreau Ausztria-szakértő. Egyre népszerűbb Kurz "kritikus Európa-barát" irányvonala, ami azt jelenti, hogy ugyan támogatja az Európai Uniót, de csak azzal a feltétellel, ha az több hatalmat biztosít a tagállamoknak.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Az aschaffenburgi merénylet után új szigort ígér a migránsok kezelésében a CDU is

A bajorországi Aschaffenburgban történt, egy afgán menekült által végrehajtott, két halálos áldozatot követelő merénylet miatt felforrósodott a légkör a február 23-i előre hozott parlamenti választások előtti kampányban. Az illegális bevándorlás elleni harcot valamennyi párt zászlajára tűzte, de éleződnek a kölcsönös vádaskodások.
VIDEÓ
Ide folyhat rengeteg pénz a magyar állampapírból?

Ide folyhat rengeteg pénz a magyar állampapírból?

Már hallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első felében az olajpiacról volt szó: arról, hogy milyen befektetési lehetőségeket láthatunk a régiós vállalatoknál, és hogyan érdemes figyelnünk Trump olajpiacot érintő béketörekvéseit. A témában itt lesz velünk Gajda Mihály, a Concorde olajipari részvényelemzője. A műsor második részében a Stargate Projektnek elnevezett gigantikus AI-beruházásról volt szó, amellyel Trump a mesterséges intelligencia nagyhatalmává próbálja emelni az Egyesült Államokat. Erről Nagy Viktorral, a Portfolio részvénypiaci vezető elemzőjével fogunk beszélgetni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×