eur:
411.08
usd:
394.01
bux:
79240.54
2024. november 22. péntek Cecília
Párizs, 2018. május 26.Emmanuel Macron francia elnök ellen tüntetnek Párizsban 2018. május 26-án. Ezen a napon több mint hatvan francia civil szervezet, egyesület, szakszervezet mintegy nyolcvan helyszínen szervezett felvonulást tiltakozásul Emmanuel Macron államfő gazdaságpolitikája ellen. (MTI/AP/Francois Mori)
Nyitókép: Francois Mori

Tízezrek tüntettek Macron reformpolitikája ellen

Több mint hatvan francia civil szervezet, egyesületek, szakszervezetek, valamint a Jean-Luc Mélenchon vezette radikális baloldali Lázadó Franciaország mintegy nyolcvan helyszínen szervezett szombaton felvonulást tiltakozásul Emmanuel Macron államfő gazdaságpolitikája ellen.

A kormány társadalmi-gazdasági reformpolitikájával szemben már volt egy hasonló jellegű megmozdulás május 5-én Macron tavaly május 7-i hivatalba lépésének egyéves évfordulója alkalmából, akkor mintegy 40 ezren vonultak fel a rendőrség szerint Párizsban, a szervezők szerint 100 ezren voltak.

A szervezők azt remélték, hogy a szakszervezeti és a baloldali politikai ellenzék első összefogásnak köszönhetően ezúttal többen lesznek az országos rendezvényeken, mint a hónap elején.

A rendőrség szerint a fővárosban szombaton 20 ezren, a szakszervezetek szerint 80 ezren tiltakoztak. A francia napilapok (Le Monde, Le Figaro, Les Echos, Libération és Médiapart) által megbízott Occurrence nevű független cég által végzett számítások szerint Párizsban 32 ezren vonultak utcára.

A szervezők szerint országosan 250 ezren tiltakoztak.

Párizsban a Gare d'Est pályaudvartól délután fél 3 órakor indult a Bastille térre a négy részből álló, több tízezres menet: elöl az elégedetlen állampolgárok, mögöttük a civil szervezetek és az egyesületek, majd a szakszervezetek (CGT Solidaires, Sud Unef) és végül a radikális baloldali párt, a Lázadó Franciaország, amelynek vezetője, Jean-Luc Mélenchon azonban nem a fővárosban, hanem inkább a dél-franciaországi Marseille-ben tiltakozott.

Hosszú idő után először fordult elő, hogy a francia belpolitikában eddig összefogásra képtelen szakszervezetek és a Lázadó Franciaország közös megmozdulást szervezett.

A tiltakozás nem állítja meg

Emmanuel Macron a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumról pénteken előzetesen az üzente a reformjai ellen tüntetőknek, hogy a tiltakozónap "nem fogja megállítani".

"Meghallgatni az embereket nem jelenti azt, hogy a közvélemény szélkakasa vagyok, és vállalom, hogy nem a felmérések vagy a tüntetések fényében vagyok elnök, mert azt már sokan csinálták" - mondta a francia államfő.

A kormányellenes tüntetők az ország versenyképességét növelni hivatott, egymás után elindított reformok ellen tiltakoznak, a már elfogadott munkaügyi reformtól a vasúti reformon (amely ellen a vasutasok április eleje óta gördülő sztrájkkal tiltakoznak), az egyetemi felvételi bevezetésén át az 5,7 millió főt foglalkoztató közszférában tervezett 120 ezres munkahely-megszüntetésig és a közalkalmazottaknak a jövőre tervezett teljesítményalapú bérezésének beindításáig.

A reformok többségét a nemzetgyűlésben a kormánypárton kívül a hagyományos jobb- és baloldali pártok is támogatják, s nem vesznek részt a tiltakozónapon. Két nagy szakszervezet, a CFDT és az FO pedig azért nem vonult utcára szombaton, mert a tiltakozásnak szerintük a radikális baloldal és a kommunisták jelenléte túlságosan politikai színezetet kölcsönöz.

A párizsi menetet a rendőrség nagy erőkkel biztosítja és rutinellenőrzéseket is tartott a randalírozók kiszűrésére, miután az elmúlt hetek békés tiltakozásaiba rendszeresen belekeveredtek antikapitalista anarchisták, akik gépkocsikat gyújtottak fel, buszmegállókat rongáltak meg és kirakatokat törtek be, keresve a szándékos összecsapásokat a rendőrséggel.

A párizsi prefektúra Párizsban 39 embert állított elő a felvonulás közben vagy annak közelében, közülük 26-ot őrizetbe vettek zavargások miatt, miután arcukat eltakaró randalírozók megdobálták a rendőröket, akik könnygázzal válaszoltak. Egy rendőr könnyebben megsérült.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×