Martonyi János szerint nem tudjuk, hogy mikor és milyen lesz a Brexit. A korábbi külügyminiszter azt mondta: mindenképpen egy új viszony lesz a szigetországgal.
Jelenleg csak a bizonytalanság "ismert" - emelte ki Martonyi.
A magyar diplomácia egykori irányítója kifejtette: a világot jelenleg a szorongással lehet leginkább jellemezni. Az objektív mutatókat tekintve globális szinten jobb helyzetben vagyunk, mégis rosszabb a hangulatunk. Úgy vélte, hogy az ázsiai helyzet emlékeztet az I. világháborút megelőző Európára. Martonyi János példaként hozta a dél-kínai tengert, amelyről 8-9 ország is vitázik.
Hozzátette: a szorongásból félelem fakad, a félelem miatt pedig gyakran fordulnak egymás ellen az emberek.
Az utóbbi időszakban előtérbe került a nemzeti identitás, ami megelőzi az európait – hangsúlyozta a volt külügyminiszter, aki ezt az önmeghatározást hiányolja az európai intézményrendszerben. Hozzátette: az alapszerződéshez képest túlhatalma van az Európai Bizottságnak. A politikát, a stratégiát, az irányt az Európai Tanács határozza meg.
Martonyi János kiemelte: szeretne azért a kritikák mellett valami jót is mondani az Európai Unióról. Arra hívta fel a figyelmet, hogy általában összekapcsoljuk a globalizációt és az integrációt, és nem vessük észre, hogy az európai integráció az egyetlen olyan komoly tényező, amelyik a globalizációs veszélyekkel szemben fel tudja venni a versenyt.
Martonyi János jónak tartja a múlt heti pozsonyi uniós csúcs döntéseit és elismerően szólt a visegrádi országok ajánlásairól is.
A szigetország EU-ból való kilépéséről azt mondta: a négy szabadságjogot mindenképpen fenn kell tartani a britekkel kötendő megállapodásnál.
"Tehát tartsuk közel a briteket, amilyen közel tudjuk, elvi engedmény nélkül" - emelte ki Martonyi. Leszögezte: a britekkel való új kapcsolat nem korlátozódhat a kereskedelmi-gazdasági együttműködésre, hanem ki kell terjednie a védelem, a biztonság és külpolitika területeire is.
A volt külügyminiszter azt mondta: valószínűleg a meghatározott 2 évnél tovább tart majd a kilépési folyamat. A partnerség tekintetében pedig egy önálló, brit modellt kell kialakítani.