Franciaországban és Németországban már nemcsak bikiniben láthatják a strandon a hölgyeket.
A muzulmán nők ugyanis az úgynevezett burkiniben mártóznak meg a tengerben. Ez lényegében az arcukon és a lábfejükön kívül az egész testüket beborítja, eltakarja.
A felháborodást most ez okozza és nem az egyre kisebb fürdőruhák. A lakossági tiltakozás elért a politikáig is.
Manuel Valls francia miniszterelnök egyetért a burkini fürdőhelyi viselésének tiltásával. Ezzel támogatja azokat a polgármestereket, akik bevezettek ilyen jellegű korlátozásokat.
A franciaországi labdarúgó eb utáni merénylet helyszínén, Nizzában talán érthető a félelem. Az ottani polgármester szerint a burkini Franciaországban nem viselet, hanem a szélsőséges iszlamizmus jelképe. Ellenkezik a jó erkölccsel, és alkalmas a közrend megzavarására.
A Nizza-közeli Villeneuve-Loubet polgármestere, aki már augusztus elején betiltotta a burkinit, azzal érvel, hogy ez feltűnősködés. A közösségi megkülönböztetés őt a dél-afrikai apartheidre emlékezteti. Lionnel Luca a Euronewsnak azt nyilatkozta: “Ez itt Franciaország, a Francia Köztársaság, itt mindenki egyenlő, tekintet nélkül származásra vagy vallásra”.
A francia kormányfő egyébként egy szerdai, a La Provence című regionális napilapban megjelent cikkében azt írta: a burkini egy politikai tervnek, egy olyan ellen-társadalomnak a megjelenítése, amelyben egyebek között leigázzák a nőket. A burkini mögött az a gondolat húzódik meg, hogy a nő természetes állapotában szemérmetlen, erkölcstelen, ezért teljesen el kell fednie a testét. Ez nincs összhangban a Francia Köztársaság értékeivel. A provokációkkal szemben a köztársaságnak meg kell védenie magát" - szögezte le a miniszterelnök.
A Franciaországban élő muzulmánok közösségének nevében Feiza Ben Mohamed arról beszélt az európai hírcsatornának, hogy az egyetlen olyan viseletük, amelyet tiltanak, az a burka, mert eltakarja az arcot, és ennek biztonsági kockázata van. A burkini nem ilyen. Szerinte ez hangulatkeltés, a megbélyegzés irányába mutat, és nyilvánvalóan azzal jár, hogy a muzulmán nők kiszorulnak majd a tengerparti strandokról.
Herve Lavisse, az egyik jogvédő szervezet szakértője szerint ebből csak még nagyobb gyűlölködés lesz. A terrorizmussal vívott háborút a civilek egymás közti harcává változtatja, ami rémes. Elkezdenek különbséget tenni a franciák között, hogy arcot adjanak az iszlamizmusnak – tette hozzá.
Hétfőn a korzikai Sisco is betiltotta az egész testet elfedő fürdőruha viselését. A hétvégén három észak-afrikai muszlim család összeverekedett helyiekkel, beszámolók alapján azért, mert a helyiek felvételeket kezdtek készíteni a burkiniben fürdő családtagokról. A dulakodásból végül tömegverekedés lett.
Szintén a minap Németországban burkini viselése miatt távozásra kényszerítettek egy családot egy fürdőből a németországi Brandenburg tartományban. Egy 23 éve a német fővárosban élő libanoni származású családot érintett az eset. A családanya feljelentést tett sértegetés miatt. A fürdő munkatársai igyekeztek elsimítani a vitát, és felkérték a családot, hogy legközelebb más öltözékben jöjjenek fürdőzni. Azonban a burkini láttán felháborodott vendégek nem nyugodtak meg, és végül távozásra kényszerítették a családot.