eur:
411.4
usd:
392.65
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin

EU: Belgium fogja meglékelni a magyar tervet?

Belgium, Finnország és Magyarország jelzett nyilvánosan is készséget arra, hogy átvegye a 2017 második félévi soros EU-elnökségi teendőket Nagy-Britanniától, de az se kizárt, hogy a britek előtt és után esedékes Málta és Észtország félévét hosszabbítják meg 3-3 hónappal. A brit miniszterelnök szerdán jelezte Donald Tusknak, hogy London eláll az elnökségi félévtől.

A kérdésről már szerdán egyeztetnek a tagországok állandó képviselői (nagykövetek), jóllehet, a végső formális döntést majd a EU miniszteri tanácsnak kell meghoznia. A mindenkori soros elnökségek ellátása nem jogszabályi, vagy szerződésmódosítási kérdés, hanem EU-tanácsi határozattal történik egy-egy időszakra az egymást követő félévek elnökségeinek a rögzítése. Ugyanígy, tanácsi határozattal az addig érvényesnek tekintett sorrend bármikor módosítható - írja a BruxInfo.

A britek visszalépését a kilépést hozó népszavazás óta Brüsszelben többnyire mindenki biztosra vette, miközben egyes EU-intézményi körökben – így mindenekelőtt az Európai Parlamentben – kezdettől fogva kifejezetten kívánatosnak is nevezték a váltást. EP-képviselők közül többen is jelezték, hogy nem tartották volna szerencsésnek, ha EU-elnökségként olyan ország diplomatái, politikusai elnökölnek jövőben végrehajtásra kerülő kérdések kapcsán folyó vitákban, amelyet e viták következményei már jó eséllyel nem érintenek majd.

Mindemellett az is nyilvánvaló volt, hogy akkor, amikor a brit közigazgatás jó részét a kilépési tárgyalás alkalmasint több évre elhúzódó folyamata köti le, aligha lenne elegendő motíváció – vagy akár csak megfelelő készültségű humán forrás – közben a másik 27 tagállam ügyeinek a menedzselésére.

A „brit-félév” kérdését az EU-tanács addig értelemszerűen nem tűzhette napirendre, amíg London formálisan nem jelzett nehézséget az esedékes teendők ellátásában. Ettől függetlenül, a belga diplomácia már napokkal ezelőtt „elméletileg” meglebegtette Brüsszel készségét arra, hogy szükség esetén London helyére lépjen, és időközben hasonló jelzések érkeztek Budapestről és Helsinkiből is.

Szakértők megjegyzik, hogy a rövid határidőn belül történő elnökségi csere egy kicsit hasonlatos ahhoz, ahogy az utolsó percben egy főváros beugrik más helyett az Olimpia megrendezésére, és éppen ezért alaphelyzetben ennek megfelelő a potenciális jelöltek mérlegelése is. A mindenkori elnökségi teendő ugyan az EU-csúcsok szintjén a Lisszaboni Szerződés 2009-es hatályba lépése – és vele a állandó EiT-elnök intézményesítése - óta már kevésbé jelenik meg látványos feladatként, a napi érdemi „tömeg-munka” azonban továbbra is a soros elnökséget nyomja. Közel tucatnyi, különböző rendszerességgel összeülő miniszteri tanácsülés levezetése, valamint és még inkább: az ezek munkaanyagát előkészítő több száz munkacsoport vezetése, naprendjük kialakítása, a tagországok közötti álláspontok egyeztetése, a viták vezetése továbbra is a mindenkori elnökség dolga.

A nemzetközi sajtó első reakciói e tekintetben messze a belga diplomáciának adtak a legtöbb esélyt arra, hogy felajánlott „beugrását” általános támogatás övezze, lévén alapító tagországként a legtapasztaltabb. Ráadásul – ez sem mellékes – logisztikailag is a legegyszerűbb megoldást kínálná, lévén azonnal minden intézményével, politikusával amúgy is „helyben van.”

Egyes megfigyelők megjegyzik ugyanakkor, hogy a belga forgatókönyvnek azért akadnak ellenzői is, igy mindenekelőtt éppen maga a váltást előidéző Nagy-Britannia, amelyik sokak szerint nem örülne egy, az uniós vívmányok érintetlenségét minél jobban megőrizni akaró belga EU-elnökségnek a majdani „kilépési tárgyalások” idején.

Nem hivatalos vélemények szerint, bár a belgákhoz képest esélyeik csekélyebbek, pusztán eddigi „elnökségi referenciáik” alapján nem minden alapot nélkülözött a magyar és a finn jelentkezés sem. Helsinki taggá válása óta kétszer „elnökölt”, és mindkétszer elismerést váltott ki a finnek munkája, csakúgy, mint a brüsszeli szakdiplomácia szintjén a 2011-es első magyar EU-elnökség.

Az első „magyar félévet” akkoriban az egyik legeredményesebb elnökségként értékelték a munka hatékonysága, ülések előkészítettsége, témák lezárása szempontjából. Más kérdés, hogy a mindenkori tanácsi döntések kihordásánál óhatatlanul belejátszanak politikai szempontok is, amelyek kapcsán adott kormányok EU-politikája már válthat ki eltérő megítéléseket – jegyezte meg ennek kapcsán egy neve mellőzését kérő EU-tanácsi forrás.

Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×