eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 6. vasárnap Brúnó, Renáta

Mézvásár Moszkvában

Cirbolyafenyő, mustár és csalán virágjából készült méz is kapható az idei Moszkvai Mézvásáron, ahol Oroszország 52 régiójának 761 méhésze mutatja be termékeit immár hagyományosan a Caricino műemlékegyüttes melletti területen.

A kis sátrak mindegyikében az asztalon 10-12 fajta mézet kínálnak poharakban: akárki megkóstolhatja kis műanyag pálcák segítségével.

A választék hatalmas: az említettek mellett van akác-, hárs- és málnaméz, számtalan, Magyarországon ismeretlen, vagy legalábbis a szótárakban nem szereplő, számtalan bogyós termésű növény, tök, gesztenye, gyógyfüvek, erdei szamóca virágjából készült, erdei és hegyi, májusi és még sok-sok féle méz.

Érdekes módon minden méznek eltérő az aromája, színe és az állaga minden egyes termelőnél. Egyedül a gesztenyeméz hasonló: egyformán kesernyés, de elő- és utóízei ennek is eltérőek.

Úgy tűnik, Oroszországban nagyon népszerűek az ikrás, sőt, a darabos mézek is.

Minden egyes fajtához kiírták, mely betegségek gyógyszer melletti kezelésére, megelőzésére alkalmasak az egyes fajták: kínálnak külön női és férfi és női betegségeket enyhítő mézeket, de rendszeres fogyasztás esetén a legtöbb fajta jó a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésére, kezelésére.

A méhészek receptje magas vérnyomásra - csak gyógyszer mellett alkalmazandó -: 50 gramm mézbe két gerezd fokhagymát nyomni, és reggel, étkezés előtt 15 perccel egy teáskanálnyit bevenni.

Az eladók a vásárlókat nem a kikészített pohárkákból, hanem egyenesen a hordókból kínálják, amelyeket szigorúan lefedve tartanak. Kérdésre elmondták: a méz a levegőn oxidálódik, és veszít aromájából.

Oroszországban a méztermelés mezőgazdasági ágazatként a X-XI. században jelent meg, s kutatások szerint a XVI. században már több mint tízmillió tonnányit termeltek. A XVII. században irtani kezdték az erdőket a termőterületek növelése és fakitermelés céljából, és csökkeni kezdett a méztermelés. A XIX. század elején az ipari cukortermelés beindulása és a gyertyagyártás átalakulása aláásta a méz és a méhviasz árát, és a méhcsaládok száma a töredékére esett. A méhészeket 1917 után szövetkezetekbe szervezték, és lassú növekedésnek indult a méhcsaládok száma.

A 90-es években, a rendszerváltás után felújították a mézvásárok hagyományát. Ma Moszkvában több nagy vásárt is tartanak évente, de csak az Orosz Méhészek Országos Szövetsége vállal felelősséget az általa rendezett vásárokon kínált mézek tisztaságáért.

Egy állatorvos azonban elmondta: a különféle betegségek, akárcsak az egész világon, Oroszországban is megtámadják a méheket, és emellett a mézekben sok műtrágya- és egyéb vegyszermaradvány van. Az orosz vásárlókat azonban ez a jelek szerint nem zavarja: tömegesen keresnek fel minden mézvásárt és vásárolnak a termelőktől mézet.

Címlapról ajánljuk
Olyan betegséget terjesztenek már itthon is a szúnyogok, ami ellen nincs védőoltás

Olyan betegséget terjesztenek már itthon is a szúnyogok, ami ellen nincs védőoltás

A tavalyi évhez képest háromszorosára nőtt a nyugat-nílusi lázzal fertőzöttek száma Magyarországon, a 2018-as járvány adatait azonban még messze nem közelíti meg. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ kimutatásai szerint itthon az idén eddig 99-en kapták el a vírust, a legtöbb eset Budapesten, Pest és Hajdú-Bihar vármegyében volt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 6. 20:46
2024. október 6. 20:16
×
×
×
×