A délszláv testvérháború befejezésével nem ért véget Bosznia felosztása: politikai téren folyik tovább. A szerbeknek saját boszniai köztársaságuk van a föderáció keretében, a muzulmán többség pedig mindinkább az iszlám vallási hagyományokra és törvényekre támaszkodik.
A közelmúltban az óvodákban is bevezették a vallási oktatást, de csak a muzulmán bosnyák gyerekek számára, ezért a horvát és szerb csemetéket magánóvodákba íratták át szüleik.
A legkisebbeket érintő elkülönítés legújabb lépése a Télapó kitiltása az állami óvodákból és bölcsődékből. Elsőként a Szarajevói Központi Állami Óvoda és Napközi Otthon igazgatónője határozott arról, hogy idén nem enged Mikulás-ünnepséget tartani az intézményben, és az újévvárás megszervezését sem engedélyezi.
Indoklásának lényege, hogy a Télapó kommunista "találmány", vele próbálták meg elterelni a figyelmet a vallásról és annak gyakorlásáról, nem beszélve arról, hogy a hagyomány nem része az iszlám hagyománynak.
A rendelet miatt a Szocialista Fiatalok Fóruma vasárnap nyilvánosan tiltakozott amiatt, hogy a Télapót nem engedik be az óvodákba, így a szerb és horvát gyerekek sem kaphatnak ajándékot. Több boszniai civil szervezet jelezte, hogy csatlakozik a fiatalokhoz, és erélyesen fognak tiltakozni a Mikulást érintő döntés ellen.