Egyre több kocsit támadnak meg tolvajok Nagy-Britanniában, de nem azért, hogy elvigyék a drága BMW, vagy Mercedes terepjárókat, hanem azért, hogy megfosszák őket a katalizátortól. Rendőrségi beszámolók szerint több kiállítóteremben és nyitott telephelyen is garázdálkodtak a bűnözők.
Az ok az, hogy a jelenlegi pénzügyi válság felfelé nyomja a nemesfémek árát. A katalizátorokban található platina unciája - azaz 28 grammja - 1200 eurót ér a világpiacon. Egy-egy katalizátorban 1-3 gramm platina található, így a tolvajok néhány perc alatt néhány száz eurót érő fémhez juthatnak. Az okozott kár azonban ennek a tízszeresesét is elérheti. A BBC szerint a katalizátorokat "Kelet-Európában és Kínában szerelik szét".
A terepjárók a legnépszerűbbek
Warwickshire grófságban több autókereskedőt is kár ért, de magánházak előtt álló kocsikat is kifosztottak. Legnépszerűbbek a terepjárók, mert ezeknek nagyobb a katalizátoruk, és mivel magasabbak, könnyebb befeküdni alájuk.
A bűnözőket az motiválja, hogy az elmúlt másfél évben háromoszorosára ugrott a platina világpiaci ára. Dél-Afrikában, a platina egyik legfontosabb lelőhelyén gyakoriak az áramszünetek, emiatt a bányák csökkentett üzemmódban dolgoznak. Csakhogy közben a világon egyre nagyobb a kereslet az új autókra - és így a katalizátorokban található platinára is.
A nemzetközi pénzügyi válság nyomán pedig még jobban felértékelődtek a nemesfémek.
A katalizátortolvajok az Egyesült Államokban is egyre aktívabbak - itt a nagyobb parkolókban portyáznak elektromos fűrészekkel felszerelkezve. Tennessee államban a rendőrség külön lopott fém után nyomozó csoportot hozott létre, és figyelmezteti a helyi kereskedőket, hogy ne vegyenek át lopott árut.
![Megszólalt a Kreml a Csernobilra mért csapásról](/images/site/articles/lead/2024/03/1711121075-sgnuIN8DZ_xs.jpg)
Megszólalt a Kreml a Csernobilra mért csapásról