Szinte példa nélküli autonómiát kapott Katalónia a hétvégi népszavazás után. A spanyolországi tartomány a jövőben saját hatáskörben dönthet a helyi bírók és ügyészek kinevezéséről, maga szabályozhatja a közúti, tengeri és vasúti közlekedést, sőt: dönthet a külföldiek letelepedéséről és munkavállalásáról.
Az adózás terén is több jogosítványa lesz Katalóniának, illetve a helyben maradó pénz fölhasználásáról is egyedül dönthet. Az autonómiatervezet emellett nemzetként határozza meg a katalánokat. Így bővülni fog a katalán nyelv használata is a tartományban.
A szavazók 75 százaléka támogatta az autonómia tervezetet, igaz, a részvételi arány elég alacsony, alig több mint 50 százalékos volt. Van aki szerint így megkérdőjelezhető a referendum legitimitása.
Európa legfüggetlenebb régiója
Mások viszont azt emelik ki, hogy Európa legfüggetlenebb régiójává válik Katalónia. Emlékeztetnek arra is, hogy a Barcelona központú tartomány Spanyolország egyek legerősebb gazdasági térsége.
Az autonómiát nem csak a helyiek, hanem a madridi szocialista kormány is támogatta. José Luis Zapatero miniszterelnök megköszönte a voksolóknak, hogy az autonómia bővítését támogatták.
Az ellenzék attól tart: széteshet az ország
A referendumot a konzervatívok, illetve a katalán baloldal ellenezte. Utóbbi a teljes függetlenséget támogatta volna, előbbi pedig attól tart, hogy széteshet az ország.
A konzervatívok szerint ugyanis egyre többen kérik majd az önállósodást, amely akár az ibériai állam integritását is veszélyeztetheti - elsősorban itt a baszkokra gondolnak, akik hosszú évtizedek óta harcolnak a függetlenségért. Elemzők szerint ugyanakkor a katalán autonómia példája jó hatással lehet baszkföldre is.