Wass Albert-e a székelyudvarhelyi vándor székely? A kérdésre a kolozsvári Sarmisegetusa Alapítvány beadványa nyomán irányult rá a figyelem Romániában. Az alapítvány felszólította Szász Jenőt, Székelyudvarhely polgármesterét, hogy azonnal távolítsa el a város központjában 2004-ben felavatott szoborparkból a vándor székely szobrát, mert azt voltaképpen Wass Albertről mintázták.
Az alapítvány arra a kormányrendeletre hivatkozott, mely szerint Romániában tilos a háborús bűnösök kultusza. Wass Albertet pedig 1946-ban gyilkosságra való felbujtás vádjával ítélte halálra távollétében egy kolozsvári népbíróság.
A vád alapját az képezte, hogy az Észak-Erdélybe 1940-ben bevonuló magyar csapatok tisztjeinek egy csoportját egy ideig a vasasszentgotthárdi Wass-kúriában szállásolták el, a magyar katonák pedig Vasasszentgotthárdon négy, a szomszédos Omboztelkén pedig tíz helyi lakost végeztek ki.
A háborús bűnösök kultuszát tiltó, 2002-ben hozott kormányrendelet értelmében Erdélyben három Wass Albert szobrot kellett levenni talapzatáról.
A székelyudvarhelyi városháza szóvivője sajnálatosnak tartotta, hogy a városban még nem emelhettek szobrot Wass Albertnek. Hozzátette, azt remélik, az írót mielőbb rehabilitálja a román igazságszolgáltatás, és mód nyílik a szoboravatásra.
Mint hangsúlyozta, az a férfialakot mintázó mellszobor, melynek talapzatán a vándor székely felirat áll, a nagyvilágban szétszóródott székelyeknek állít emléket.
A kecskeméti gyorshajtó kapott egy 468 ezres csekket, aztán még valamit