eur:
412.92
usd:
390.81
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Megtiltják a hazudozást a politikusoknak

Nagy-Britanniában olyan viselkedési kódexet akarnak elfogadtatni a politikusokkal, minisztériumi alkalmazottakkal és közszolgákkal, amely kötelezi őket az igazmondásra. A lépésre azért volt szükség, mert a közvélemény bizalma az utóbbi időben megrendült a kormányban.

Először a brit történelemben, a parlamenti képviselőknek, a minisztereknek és a közszolgálatban dolgozóknak olyan viselkedési irányelveket kell majd elfogadniuk, amely többek között igazmondásra kötelezi őket. A döntés egy olyan terv része, amelynek célja az, hogy helyreállítsa a brit közvélemény kormányban megrendült bizalmát.

A Közélet Színvonalát Felügyelő Bizottság vezetője, Sir Alistair Graham annak a véleményének adott hangot, hogy az elmúlt két évben tovább csökkent a kormányba vetett bizalom.

Az első lépés az "őszinteség" fogalmának meghatározása lesz, jelenleg a szakértői egyeztetések zajlanak.

A jelenlegi előírások szerint a parlamenti képviselőknek tilos hazudniuk a parlamentben, ugyanakkor arra nincsen semmilyen előírás, hogy az országgyűlésen kívül is igazat kellene mondaniuk.

Az angol parlamentben egy képviselő a szabályok szerint nem mondhatja azt egy másik képviselőnek, hogy "hazudik". Az egyik honatya néhány éve szép kifejezést talált, amikor már alig bírta megállni, hogy oda ne vágja a miniszterelnöknek: "de hiszen magának minden szava hazugság!" Ezt mondta: "a tisztelt képviselőtársam nem bánik valami bőkezűen az igazsággal."

Ezután nagy sajtó-vita indult arról, hogy hazudhat-e egy kormányfő vagy egy miniszter az Alsóházban, hiszen akármit mond, semmikép nem szabad ezt ráolvasni. A vita eredménye az lett, hogy két dolog indokolhatja a valóság elferdítését.

{{keretes_cim}}

Az igazmondást nem törvénnyel, hanem a választói akarat érvényesítésével kell biztosítani a közéletben - mondta el a brit eset kapcsán az InfoRádió által megkérdezett politológus. Giró-Szász András úgy véli: a magyar politikusok sokat dolgoznak, és nem egyértelműen a hazugság jellemző rájuk, hanem az, hogy álláspontjaikat, véleményüket gyakran változtatják.

Nem kell feltétlenül az igazat válaszolni a gazdasággal kapcsolatos interpellációra, ha a valós válasz a fontsterling leértékelését vonná maga után, és ferdíthet a miniszterelnök a valóságon, ha az ország biztonsága forog kockán.

Persze, azt is megállapították a vita résztvevői, hogy ha a hazugság lelepleződik, akkor a miniszter legyen köteles - hogy úgy mondjuk - "elvinni a balhét", súlyos esetben: mondjon le.
Parlamenten kívül nevezheti az egyik politikus a másikat hazugnak.

Robin Cook volt külügyminiszter egyszer az iraki háború kapcsán Tony Blairt nevezte hazugnak. Utána azonban ő mondott le parlamenti tisztségeiről.

Kétségtelen azonban, hogy a kormány, és elsősorban Tony Blair hitele megrendült. Ezért is fokozódik a rá nehezedő nyomás, hogy adja át a helyét Gordon Brown pénzügyminiszternek. A derék Sir Alistair Graham persze azt tartaná jónak, ha egy politikus soha sem hazudnék.

Les Dowson népszerű angol komikus egyszer azt mondta, amikor megkérdezték tőle, szokott-e hazudni. "Oh, én nagyon becsületes ember vagyok" - mondta - "csak akkor hazudok, ha érdemes..."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×