eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Londoni merényletek: a hatóságok semmire sem jutottak

Szinte semmit nem sikerült egyértelműen kiderítenie a brit elhárításnak a tavaly júliusi londoni öngyilkos merényletsorozat hátteréről - írta a kormánynak szánt belső hírszerzési jelentésből idézve a Sunday Times.

A vezető brit lap a Tony Blair miniszterelnök asztalára letett titkos összefoglalóhoz jutott hozzá.

A cikk szerint minden idők legnagyobb brit titkosszolgálati és rendőrségi nyomozása után a belső elhárítás azt közölte Blairrel: kevés ismerete van arról, hogy a négy merénylő közül a Pakisztánban járt három mit is csinált ott, mikor kezdődött a támadás tervezése, hogyan és mikor toborozták a merénylőket, azok milyen mértékű külső irányítást és segítséget kaptak, és volt-e szerepe - ha igen, mekkora - bármilyen szélesebb körű hálózatnak.

A nyolcoldalas jelentés szerint a belső elhárítás azt sem tudja, volt-e kapcsolat a júliusi 7-ei, 56 emberéletet kioltó londoni merényletsorozat és a július 21-én megkísérelt, ám kudarcba fulladt hasonló támadás között. Azt sem derítették ki, hogy a merényletek mögött az al-Kaida terrorszervezet állt-e.

Tavaly július 7-én négy nagy-britanniai születésű öngyilkos merénylő három metrószerelvényt és egy városi buszt robbantott fel Londonban. A merénylőkkel együtt 56 ember halt meg a robbantások során. Két hét múlva, teljesen azonos mintát követve újabb négy merénylőjelölt próbálkozott, de akkor mindegyikük pokolgépe csődöt mondott.

A Scotland Yard főparancsnoka mostanában újra egy Londont fenyegető veszélyre hívta fel a figyelmet. Sir Ian Blair a hét közepén azt mondta: borúlátóbb a terrorizmus kérdésében, mint a merényletek előtt volt. A londoni rendőrség főparancsnoka kijelentette: a biztonsági szolgálatok asztalára ezekben a hetekben sokkal több hírszerzési értesülés kerül, mint a júliusi robbantások előtt.

Címlapról ajánljuk
Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Hat héten át zajlik a világ leghosszabb választása: most dőlhet el másfél milliárd ember jövője

Hat héten át zajlik a világ leghosszabb választása: most dőlhet el másfél milliárd ember jövője

Indiában pénteken kezdődött meg a világ legnagyobb általános választása, amelyen közel 1 milliárd választásra jogosult adhatja le a szavazatát. A rendkívüli méretek miatt ezt a szokásosnál sokkal hosszabb időkeretben bonyolítják le, összesen hat héten keresztül zajlik a voksolás, eredményekre csak júniusban lehet majd számítani. A döntés nem könnyű, ugyanis számos olyan tényező van, amely befolyásolhatja a választók döntését. Elemzésünkben összeszedjük, hogy mi motiválhatja most az indiai szavazókat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×