eur:
411.41
usd:
397.57
bux:
0
2025. január 1. szerda Fruzsina

Veszélyben a romániai kisebbségi törvény

Romániában megrekedni látszik a kulturális autonómia alapjait is rögzítő kisebbségi törvény vitája. Az elmúlt napokban a kormánykoalíció legerősebb tagja, a Demokrata Párt is a kulturális autonómia ellen fordult.

A romániai Demokrata Párt elnöke szerint “nem kreálhatunk Romániában olyan jogokat, amelyek nem léteznek máshol. Nem változtathatjuk a kulturális autonómia által az országot a kisebbségi jogok gyakorlóterévé.” Emil Boc kijelentése azt jelzi, hogy a román kormánykoalíció legerősebb pártja a kisebbségi törvény és a benne rögzített kulturális autonómia ellen fordult.

A Demokrata Párt azt javasolja, hogy töröljék a törvényből az autonómiatanácsokra vonatkozó cikkelyeket, és ezek helyett a kisebbségi szervezetek csúcsszervét, a kisebbségi Tanácsot ruházzák fel a kisebbségekkel kapcsolatos döntések véleményezésének a feladatával.

A javaslat tulajdonképpen a kulturális autonómia törlését jelenti a tervezetből, ez pedig ellentmond a kormányprogramnak, és az Európai Parlament Romániáról szóló jelentésének is, melyben arra kérik Bukarestet, biztosítsa a kulturális autonómiát a magyar kisebbségnek.

Miközben egyre élesebbek az ellentétek a koalíciós pártok között, a képviselőház immár másodszor halasztotta el a törvény bizottsági vitája befejezésének a határidejét. Az eredetileg december 7.-re kitűzött határidőt, december 22.-re, most pedig február 15.-re tolták ki.

A törvény októberben már megbukott a szenátusban, akkor azonban Cãlin Popescu Tãriceanu miniszterelnök arról biztosította a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget, hogy az alsóházban a koalíciós pártok valamennyi képviselője támogatja majd a kormány által benyújtott jogszabályt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Adómentes méhek nyomában, de azért időnként még mindig importra szorulunk

Adómentes méhek nyomában, de azért időnként még mindig importra szorulunk

Továbbra is a legjelentősebb méztermelő európai országok között tartják számon hazánkat, jelenleg több mint 21 ezer méhészet működik Magyarországon, amelyek összesen 1,2 millió méhcsaládot tartanak. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése szerint azonban az elmúlt évek gazdasági nehézségei megterhelték az ágazatot, csökkent a populáció és a megtermelhető méz mennyisége is.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×