Infostart.hu
eur:
353.69
usd:
310.01
bux:
138283.45
2026. június 23. kedd Zoltán
Nyitókép: Pixabay

Már a hazai energiafelhasználás egynyolcad része jön alternatív forrásból

A MEKH kiadta a tavalyi alapadatokat.

Mérséklődött Magyarország energiaimport-függősége és nagy mértékben nőtt a megújuló energiahordozók termelése tavaly – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a 2021-es előzetes adatok alapján készített energiastatisztikai riportja alapján.

  • A megújuló energiaforrásokból termelt bruttó villamos energia mennyisége 25,9 százalékkal,
  • a megújuló energiaforrásokból termelt hő 6,1 százalékkal nőtt 2020-hoz képest.
  • A napenergiából származó primerenergia termelés 52,9 százalékkal emelkedett az előző évhez mérve.

Tavaly a primer belföldi felhasználás forrásának jelentős részét a kőolaj- és kőolajszármazékok, valamint a földgáz behozatala biztosította, de a kőolajimport 1,5 százalékkal, a földgáz nettó energiaimport 5,7 százalékkal csökkent.

A földgáz csökkenő importfüggőségét egyrészt a 2019–2020 időszakban ellátásbiztonsági okokból felhalmozott készleteknek az ebben az időszakban történő felhasználása, másrészt az importcsökkenés okozta.

A földgáztárolók töltöttségi szintje tavaly év végén 49,5 százalék volt.

Tavaly folytatódott az elmúlt négy évben megfigyelhető primerenergia-termelés csökkenése, míg a primer belföldi felhasználás 4,9 százalékkal emelkedett az előző évhez képest.

  • Az elsődleges fosszilis energiahordozók termelése a megelőző évhez képest 7,8 százalékkal,
  • a nukleáris forrásból származó 0,5 százalékkal csökkent.

A primer belföldi felhasználás 12,5 százalékát elsődleges megújuló energiaforrások és hulladékok felhasználása biztosította.

A bruttó termelt villamos energia közel kétharmada, összesen 63,5 százaléka karbonsemleges forrásból származott, ezen belül 44,3 százalék nukleáris, 19,3 százalék megújuló energiahordozókból.

Címlapról ajánljuk
Megszavazta az Országgyűlés: így alakul át a közmédia – kiválik például a távirati iroda

Megszavazta az Országgyűlés: így alakul át a közmédia – kiválik például a távirati iroda

Elfogadta az Országgyűlés kedden a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt. A köztévé és közrádió egy cégbe kerül, megszűnik az MTVA, külön és önálló cég lesz a Magyar Távirati Iroda (MTI), nyílt pályázaton választják majd ki a két nonprofit médiacég vezérigazgatóit, és létrejön a Független Közmédia Testület, amelybe 3-3-3 tagot delegálnak a kormánypártok, ellenzéki pártok és szakmai szervezetek.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×