eur:
411.23
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Aranyrúd a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajtótájékoztatóján a jegybank székházában 2018. október 16-án. Az MNB tízszeresére növelte Magyarország aranytartalékát, a döntéssel 2018 októberében a jegybank nemesfém állománya a korábbi 3,1 tonnáról 31,5 tonnára emelkedett, melynek értéke mintegy 1,24 milliárd dollár.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Elemző: a vártnál magasabbra emelheti a jegybank az alapkamatot

Várhatóan kitart a Magyar Nemzeti Bank a kamatemelési politika mellett, vagyis kedden a Monetáris Tanács meg fogja emelni az alapkamatot.

Kedd kora délután a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa az alapkamatról dönt, ami valójában most nem a jegybank monetáris politikai eszköze. Ezt a feladatot, ugyanis jelenleg az egyhetes betéti eszköz látja el, amin várhatóan két nappal később, csütörtökön szintén kamatot fog emelni az MNB – összegezte a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője, Madár István.

A monetáris politikai helyzet lényege jelenleg az, hogy a jegybank az egyhetes betét irányadó kamatát, amivel valóban befolyásolni képes a gazdaságban lévő kamatszintet és valamennyire az árfolyamot is, azt – az ígértek szerint – nagyjából 30 bázispontos tempóra állította be. Vagyis ha nem történik semmi rendkívüli, akkor minden hónapban egyszer 0,3 százalékponttal emelkedik az irányadó ráta, míg az alapkamat ennél kicsit erőteljesebben, 0,5 százalékponttal, így valamikor a nyár elején utol is éri egymást majd a kettő.

A szakértő hozzátette: számos olyan tényező van, amely a kamatemelések folytatása mellett szól. Az egyik az erősödő inflációs nyomás. Ismert, januárban jóval a várakozások feletti, 7,9 százalékos volt a drágulás.

Ami a változást jelenti a várakozásokban, az az, hogy míg korábban a piac úgy gondolta, hogy kamatemelési tempó, illetve a monetáris szigor relatíve hamar befejeződhet, miután az enyhülés jelei megmutatkoznak, most azonban van ebben némi elbizonytalanodás. A piac már arra számít, hogy

jó eséllyel akár 6 százalék körüli szinten is tetőzhet az irányadó ráta,

ami jóval magasabb lenne, mint a korábbi 5-5,5 százalékos várakozás – tette hozzá Madár István.

Vagyis óriási meglepetés lenne, ha elmaradna a kamatemelés, hiszen se a geopolitikai helyzet, vagyis az orosz–ukrán konfliktus miatt, se az árak egészen gyors vágtázása miatt nincs oka a jegybanknak arra, hogy megálljon – összegezte a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője.

Legutóbbi, januári ülésén a Monetáris Tanács 50 bázisponttal 0,9 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot és ugyanekkora mértékben emelte a kamatfolyosó két szélét is. Az egynapos betét kamata így 2,9, az egyhetes fedezethitel kamata pedig 4,9 százalék lett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×