Az alapkamat júniusi emelésének lehetőségét először a jegybank részéről Virág Barnabás, az MNB alelnöke vetette fel a Reutersnek adott nyilatkozatában még május közepén.
Matolcsy György jegybankelnök a Világgazdaság üzleti napilap konferenciáján később megerősítette, jegybanki kamatemelési ciklus indul el: amennyiben a monetáris tanács tagjai úgy látják, akár már júniusban sor kerülhet a kamatemelésre. Kiemelte: az infláció tartós megemelkedése veszélyeztetné a kilábalást, a kamatemelést elbírná a magyar gazdaság és "kötelezővé is teszi" az inflációs veszély.
Ezt követően Pleschinger Gyula, a monetáris tanács tagja - múlt hétfőn - azt mondta a témában, hogy meg kell találni az egyensúlyt a monetáris szigorítással. Amennyiben túl lassan haladnak, növelnék az inflációs kockázatokat, amennyiben azonban túl gyorsan, az alááshatja a gazdasági növekedést - magyarázta. Szerinte érdemes lehet az alapkamat és az egyhetes betéti kamat közötti különbséget megszüntetni. Kamatemelésekre - jegyezte meg - az inflációs jelentések megjelenésével egy időben kerülhet sor, negyedévente.
Legutóbbi, májusi ülésén a tanács nem módosította a jegybanki alapkamat 0,60 százalékos szintjét, és a kamatfolyosó sem változott. A monetáris tanács legutóbb tavaly júliusban változtatott az alapkamaton, akkor 15 bázisponttal csökkentette azt. Előtte júniusban szintén 15 bázisponttal mérsékelték a kamatot, amely 2016. május 25. óta állt 0,90 százalékon.
A legutóbbi ülésről kiadott jegyzőkönyvben a monetáris tanács hangsúlyozta: az infláció tartós emelkedésének elkerülése érdekében a monetáris tanács készen áll a monetáris feltételek szigorítására. Az értékelésben jelezték, hogy a júniusi inflációs jelentés előrejelzését kiemelt fontosságúnak tekintik.
- A Reuters hírügynökség elemzői konszenzusa szerint 25 bázisponttal emelhetik a kamatot.
- A Portfolio által megkérdezett 8 elemző többsége azt gondolja, hogy mindkét kamatot 0,9 százalékra emeli majd a Monetáris Tanács. Az alapkamat esetében (jelenleg 0,6 százalék) ez 30 bázispontos emelkedést jelentene, viszont valójában a monetáris kondíciók csak 15 bázisponttal szigorodnának.
Arról, hogy az emelésnek milyen hatása lehet, itt írtunk.