Azoknak a hitelfelvevők, akik olyan iparágakban, valamint szakmákban dolgoznak, amelyeket érzékenyebben érinti a kialakult válság, óvatosabbnak kell lenniük, hiszen elképzelhető, hogy a jövedelmük csökken, rossz esetben teljesen elveszik – mondta az InfoRádiónak a Money.hu ügyvezetője. Vagyis
a moratórium által megteremtett védettség számukra mindenképpen javallott,
és a soron következő hónapok törlesztőrészletét, amennyiben lehetséges, takarítsák meg a januárral újrakezdődő időszakra, mert ebben az esetben 6-9 hónapot védett törlesztett időszaknak tudhatnak majd be – tette hozzá Radimeczky Géza.
A szakember arra is kitért, hogy az elmúlt két–három évben az ügyfelek igen jelentős része hosszabb kamatperiódusú hitelt vett föl, vagyis a hiteltörlesztőt és kamatot is estenként 5-10 évre, de akár még hosszabb időre fixálták, ami nagyon bölcs döntés volt a részükről. Az ezt megelőző időszakban, hosszú éveken át, azonban ez kevésbé volt jellemző, és az ott felvett hitelek zöme még az 1 évnél rövidebb kamatperiódusú kategóriába tartozik, vagyis ezen belül változhat, növekedhet a hiteltörlesztőrészlet, miután a kamatok jelenleg emelkedő trendet mutatnak.
Vagyis az utóbbiak esetében
várható 2021. január 1-től, kisebb-nagyobb mértékű hiteltörlesztőrészlet-emelkedés
– magyarázta a Money.hu ügyvezetője.
Radimeczky Géza szerint a jelenlegi helyzetben azokat nem érheti meglepetés – még akkor sem, ha élnek a hitelmoratórium adta lehetőséggel –, akik a munkájukat, ezáltal a jövedelmüket meg tudják tartani, és képesek lesznek törleszteni, valamint azokat sem, akik a már említett hosszabb fixáltságú hitelekkel rendelkeznek, hiszen az ő törlesztőik 5-10 évig nem fog emelkedni. Végezetül megjegyezte, az elmúlt évek nagyon jó gyakorlata nyomán a teljes hitelállomány 10 százaléka viszont már olyan, amely a futamidő végéig fixált törlesztést hordoz, vagyis ők az egész futamidő végéig biztonságban érezhetik magukat.