eur:
390.9
usd:
360.09
bux:
73174.1
2024. július 27. szombat Liliána, Olga
A dél-koreai Doosan épülő rézfóliagyártó-üzeme az alapkőletételi ünnepség napján a tatabányai ipari parkban 2019. július 23-án. A 31 milliárd forintos ráfordítással megvalósuló beruházást a kormány 4,7 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatással segítette.
Nyitókép: MTI/Bodnár Boglárka

Koronavírus: a feldolgozóipar egyre inkább akadozik

A hazai feldolgozóiparban már egyértelműen érezhető a koronavírus járvány hatása, több cég érdemben csökkentette a termelést - mondta az InfoRádiónak Hornyák József, a Portfolio elemzője.

Több cég érdemben csökkentette a termelést, miután alapanyagok és alkatrészek is hiányoznak ehhez - mondta az InfoRádiónak Hornyák József, a Portfolio elemzője. Jelenleg a feldolgozóipari cégeket érinti a probléma, mivel az év elején Kínából nem érkeztek meg a megrendelt alapanyagok és alkatrészek, és februárban már fogyatkozni kezdtek a készletek is. Egyes vállalatoknál már felmerült a termeléscsökkentés, és mostanra már első körös beszállítóknál is komoly problémák vannak - tette hozzá az elemző.

Ez a nagyvállalatokat is érinteni fogja a következő időszakban.

Februárban a feldolgozóipari beszerzői menedzserindex - ami a vállalatvezetők jövőről alkotott képét mutatja - már jelentősen csökkent az előző havi szintekhez képest. 2013 óta nem teljesített annyira gyengén, mint idén februárban: a kritikus 50 pont szint közelébe esett. Ez az érték, ami elválasztja a növekedést a csökkenéstől - jegyezte meg az elemző. Hozzátette: a múlt hónapban még hajszállal 50 pont felett voltunk, de a cégek képviselői alapanyag-hiányokról beszéltek.

"Azóta tovább romlott a helyzet és márciusban már visszaesést mutathat a feldolgozóipar"

- tette hozzá Hornyák József.

Szerinte az, hogy az első körös beszállítóknál is alapanyaghiány mutatkozik, azt jelenti, hogy a nagy autóipari cégek termelését is kezdi veszélyeztetni a probléma. Ha ugyanis nem kapják meg a szükséges alkatrészeket, náluk is komoly termelési gondok állhatnak elő.

Az elemző szerint eléggé cégspecifikus, hogy inkább a kínai leállás, vagy az olasz karanténintézkedések érintik-e jobban a tevékenységét. A kínai probléma azért nem jelentkezett azonnal, mert hosszú a beszállítói lánc, és ez bizonyos tartalékképzésre készteti a cégeket, összevetve azzal, ha egy közelebbi országból érkeznek az alapanyagok és alkatrészek. Olaszország sokkal közelebb van, ezért nincs akkora raktárkészlet sem, így a beszállítói láncok akadozása szinte azonnal jelentkezik.

Mostanra már mindkét probléma egyszerre és erőteljesen hat a magyar feldolgozóiparra, nem beszélve arról, hogy Olaszországot most már teljesen lezárták, így tovább fog eszkalálódni a helyzet

- tette hozzá Hornyák József.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor Tusnádfürdőn: 500 éve nem látott változás jön, világrendszerváltás lesz

Orbán Viktor Tusnádfürdőn: 500 éve nem látott változás jön, világrendszerváltás lesz

A miniszterelnök-pártelnök a 33. Bálványosi Szabadegyetemen tart előadást. Kifejtette, miért csak kívülről lehet békét kikényszeríteni Ukrajnában, miért folytat szemforgató és álságos politikát Lengyelország, miért támogatja annyi ország Oroszországot, mi a nagyság titka, miért elkerülhetetlen, hogy Ázsia legyen a világhatalom új központja. Orbán Viktor elmondta: elkészült egy 2030-nál hosszabb időtávra érő magyar nagystratégia.

Mészáros Krisztofer összetettben döntőre esélyes - percről percre az olimpiáról

Péntek este hivatalosan is megnyitották a 2024-es párizsi olimpiai játékokat, szombaton pedig már jó pár magyar sportoló is versenybe száll. Kézilabda, vízilabda, vívás, úszás, torna, sportlövészet, kerékpár, evezés, asztalitenisz - mindben szurkolhatunk a magyaroknak. Milák Kristóf repülőre ül. Már zajlanak az evezősök versenyei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.29. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×