A jelenlegi összefoglaló anyag már inkább olyan megközelítésű, hogy amennyiben rendezetlen lesz a brexit, akkor mivel fogunk szemben állni - fogalmazott az InfoRádióban Falcsik Istvánt, az RSM vám-, jövedéki és termékdíj-tanácsadás üzletágának vezetője azzal kapcsolatban, hogy immár magyarul is elérhető a cégeknek szóló európai bizottsági brexitkisokos. A tájékoztató a cég honlapján is elérhető.
"Utalásokat és tanácsokat tartalmaz arra nézve, hogy
a határátlépéssel kapcsolatban milyen adminisztratív kötelezettségek lesznek, és milyen vámszolgáltatásokat lehet és kell igénybe venni.
Lehet arra számítani, hogy nemcsak a ki- és belépéssel kapcsolatos vámadminisztrációt kell majd elvégezni, hanem
bizonyos árucikkek vonatkozásában vámfizetési kötelezettség is lesz"
- ismertette Falcsik István.
Mint hozzátette, az EU-ból kiváló Egyesült Királysággal szemben érvényesülni fognak az áruk behozatalának, kivitelének bizonyos korlátozásai, bizonyos eddig egyáltalán nem érvényesült kötelezettségek; ha valaki meghatározott árut akar vinni-hozni, vizsgálni kell, hogy arra az árura nincs-e valamilyen behozatali vagy kiviteli korlátozás.
Azt elismerte, hogy pontosan még egyáltalán nem lehet tudni, milyen vámteher-fizetési kötelezettségek lesznek, és azt sem, hogy mely árukörökről van szó, azzal azonban kalkulálni kell, hogy mivel kereskedelmi szempontból a brexit után az Egyesült Királyság úgynevezett "harmadik állam" lesz, így az ennek megfelelő folyamatok lesznek érvényesek akkortól.
"Az importfolyamatnak egy jellemző tétele lesz az importáfa-fizetési kötelezettség, amely egyébként egy jelentős közteher a kereskedőknek"
- mutatott rá.
A bizonytalanság oka elsősorban az, hogy Nagy-Britanniának még nincsen gazdaságpolitikája a brexit utáni helyzetre, ezért a gazdasági szereplők számára még várhatóak igen nagy meglepetések. Ha a brexit rendezett lenne, lenne egy két éves időszak, amíg kialakul, milyen vámterhek lesznek.