A történelem nem az élet tanítómestere, hanem a máig érő múlt - mondta az egyetemi tanár az InfoRádióban annak kapcsán, hogy 2002 és 2008 szeptembere között olyan gazdaságpolitikát folytatott az ország, az adósságának olyan szintjét és összetételét alakította ki, amely nagyon beszűkítette a mozgásterét.
Mindez mára az ország finanszírozhatóságát is veszélybe sodorta, hiszen hatalmas problémákat okozhat a többi mellett az, ha az ország kiadásait közvetlenül fedező állampapírokból nem származik bevétel, mivel nem veszik azokat.
Az ország egy ilyen helyzetben nem teheti meg például azt, hogy kamatot csökkentsen akkor, amikor a világon mindenhol ezt teszik.
A közgazdász hangsúlyozta: a kamatszint nem lehet elvi megállapodás eredménye, mindig a piac befolyásolja, hiszen ha a magas kamatok mellett sincs kereslet az állampapírokra, akkor a kötvényeket alacsonyabb ráta mellett pláne nem venné meg senki.
Csaba László arról is beszélt, hogy ha egy országban gazdasági kérdésekben konszenzus születik, akkor jelentőset léphet előre, ezt jól mutatja Szlovákia és Románia példája. Hozzátette: Magyarországon is erre lenne szükség.
Hanganyag: Mong Attila