Magyarország jó válaszokat adott a pénzügyi válság első jelenségeire - igaz, a kormány kényszerhelyzetben volt -, a válság egészére azonban nem reagált jól - mondta az InfoRádióban az Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
A kormány nem alakította át azokat a rendszereket, amelyek elgyengítették az országot. Ennek az lesz a következménye, hogy az ország akkor sem lesz könnyű helyzetben, ha a válság véget ér - mutatott rá Parragh László.
Mint mondta, a szociális ellátórendszereken, a többi mellett a nyugdíjrendszeren kellene változtatni. A kormány ugyan bevezetett néhány változtatást, például 2009-re befagyasztotta a 13. havi nyugdíjakat, ha azonban a megszorításokat feloldja, a rendszer ugyanolyan hibásan működik majd tovább, mint korábban.
Az továbbra sem kerül szóba, hogy hibás az évenkénti nyugdíjemelés mértékét meghatározó svájci indexálás, amely félig a béremeléseket, félig az inflációt veszi alapul, mint ahogy az egész Európában terítéken lévő nyugdíjkorhatár-emelésről sem beszél senki Magyarországon, holott valószínűleg ezt mi sem kerülhetjük el.
Parragh László szerint a reformokat azért nem hajtják végre, mert nincs mögöttük valódi társadalmi támogatottság. Szerinte az emberek nem értik meg, hogy a válságoknak a tömegek az igazi kárvallottjai.
A változtatás helyett Magyarországon csak reformbarkácsolás zajlik. Ennek következménye az is, hogy az ország kifejezetten magas, 5-6 százalékos kamattal kapott hitelt az IMF-től, hiszen mindenki tudja rólunk: most csak áthidaljuk a nehézségeket, de a problémát nem oldottuk meg - tette hozzá.
Hanganyag: Gál Ildikó