eur:
412.8
usd:
391.09
bux:
79034
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Microsoft kontra Európai Unió

A Microsoft amerikai szoftveróriás egy luxemburgi bíróságon támadta meg az Európai Bizottság két évvel ezelőtti monopóliumellenes döntését. A szoftvercég szerint nem csak a most kifutó Windows operációs rendszer, hanem az egész iparág jövője forog kockán a perben, amely évekig is elhúzódhat.

Az Európai Bizottság két évvel ezelőtt úgy találta, hogy a Microsoft visszaélt piaci fölényével, amikor a Windows operációs rendszerbe integrálta a Media Player hang- és mozgóképlejátszó szoftvert. A bizottság szerint ezzel gyakorlatilag megfojtotta az összes többi médialejátszó cég termékét.

Ezért egyrészt rekordösszegű, kis híján ötszáz millió eurós bírságot szabott ki az amerikai cégre, másrészt kötelezte arra, hogy Európában a Media Player nélkül forgalmazza az operációs rendszert.

Ezt a Microsoft meg is tette, de miután a lejátszó nélküli változatot ugyanazon az áron forgalmazta, saját adatai szerint abból csupán néhány ezer darabot adott el.

A Microsoft - komoly jogi apparátust bevetve - most azzal támadta meg az európai fellebbviteli bíróság előtt a 2004-es döntést, hogy a bizottság ezzel gyakorlatilag gúzsba köti a szoftverfejlesztő cégeket, hiszen ha más országok, régiók is követnék Brüsszel példáját, tulajdonképpen bármikor beleszólhatnának abba, hogy egy szoftver milyen új funkciókat kaphat.

A bíróság döntésén tehát a Microsoft szerint a szoftverfejlesztés szabadsága múlik, ám iparági elemzők szerint a cég sokkal inkább a Windows rövidesen megjelenő, Vista változata miatt aggódik, hiszen abban is számos új funkció jelenik majd meg, amelyek - ugyanúgy, mint a médialejátszó - nem szükségszerűen részei egy operációs rendszernek.

A most kezdődött per ugyanakkor presztízskérdés is a bizottság számára, hiszen a fellebbviteli bíróság már három kisebb, hasonló döntését visszafordította, így a Microsoft győzelme esetén komoly csorba eshet a bizottság tekintélyén.

Steve Ballmer, a Microsoft vezérigazgatója a bíróság első ülésének napján találkozott Viviane Reading informatikai biztossal, de a felek szerint csupán véletlen egybeesésről van szó.

A per szakértők szerint akár másfél évig is elhúzódhat, és számára kedvezőtlen döntés esetén az amerikai cég fellebbezhet még az Európai Bírósághoz is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 27. 21:48
×
×
×
×