eur:
393.85
usd:
367.9
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk

Alacsony inflációt vár a Kopint-Datorg

A forint gyengülése ellenére a belső és külső gazdasági környezet miatt az idei infláció éves szinten megmaradhat a két százalék körüli szinten, olvasható a Kopint-Datorg havi jelentésében. Ez egybevág a Magyar Nemzeti Bank véleményével.

A Kopint-Datorg a nemzetközi gazdasági környezet tényezői közül kiemeli, hogy Japánban véget érni látszik a nagyon olcsó pénz időszaka, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a japán jegybank változtat eddigi nulla százalékos alapkamatán.

A pénz drágulása azért is reális lehetőség, mert egyre valószínűbb, hogy az Európai Központi Bank is alapkamatot emel.

Ugyanakkor a kutatóintézet szerint Nyugat-Európában felfelé ível a gazdaság, legalábbis az üzleti és fogyasztói bizalmi mutatók alapján.

A magyar gazdaság állapotát illetően a Kopint-Datorg első helyen említi, hogy a tavalyi kiváló adatok után továbbra is kedvezőek az ipari termelés, az építőipar és az export adatai.

A dinamikus növekedés mellett viszont komoly aggodalomra ad okot a munkanélküliség emelkedése, amely elérte a 7,8 százalékot. A kutatóintézet szerint a kormány hivatalos költségvetési deficit-célja tartható lesz, ám a választások után komoly megszorítások várhatók.

A Kopint-Datorg arra számít, hogy idén a tavalyinál kissé gyorsabban, 4,3 százalékkal növekszik majd a GDP, 7,6 százalékkal nő az ipari termelés és 2,1 százalékos lesz az infláció a tavalyi 3,6 százalékhoz képest.

Az államháztartás idei hiányát - a nyugdíjreform hatását nem számítva - idén a GDP 6,7 százalékára teszi az intézet, a tavalyi hivatalos 6,1 százalékhoz viszonyítva.

A bruttó államadósság az előrejelzés szerint - szintén a nyugdíjreform adataival korrigálva - az év végére eléri majd a GDP 58,8 százalékát. A Kopint-Datorg arra számít, hogy év végén 262 forint lesz az euró.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×