Az Új Atlanti kezdeményezés elnöke szerint jelenleg nem csak Európa függ az orosz földgáztól, hanem Moszkva is függ a gázért kapott európai pénzektől.
Teljesen természetes, hogy Oroszország igyekszik ezt a függést csökkenteni, például úgy, hogy elkezdte kiépíteni a Távol-Kelet felé a csővezetékeket - hangsúlyozta Szemerkényi Réka.
A szakértő szerint ugyanakkor nincsenek ezzel párhuzamos európai - akár közösségi, akár tagállami - törekvések, hogy a keletről érkező energia mellett alternatív forrásból is ki tudják elégíteni a szükségleteket.
Ez olyan szempontból természetes, mert egyik - az új projektekben érintett - kormány sem tudja magát hosszú távon elkötelezni nagy mennyiségű földgáz vásárlása mellett, amely biztosítaná az új földgázvezetékek megépítésének nyereségességét.
A függőség a legnagyobb gond?
Egy pénteki budapesti szakmai konferencián Csaba László közgazdász, egyetemi tanár úgy vélekedett, hogy noha magas az olaj ára, az mégsem éri el az 1981-es csúcs háromnegyedét. Nem vagyunk ösztökélve arra, hogy spóroljunk, energiát takarítsunk meg - hangsúlyozta.
Kaderják Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontjának vezetője szintén a függőséget nevezte az ország energia-ellátásának legnagyobb problémájának.
A gáz- és olajfüggőség kérdése azután lett Európában kiemelten fontos téma, hogy a tavaly év végén Oroszország és Ukrajna közt kipattant vita miatt januárban akadozott az uniós országok gázellátása.
Guruló forintok: jöhet a kilométer alapú autóadóztatás