eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Öt mód arra, hogy megelőzzük a szívinfarktust

A szívinfarktus következtében hirtelen halált halt emberek felénél nincs megelőző tünet. Éppen ezért érdemes felmérni, kinél mekkora kockázata van a szív- és érrendszeri betegségeknek, és hogyan előzhetők meg ezek.

Az amerikai U.S. News & World Report öt pontban foglalta össze: hogyan védekezhetünk az infarktus, a stroke vagy más szív- és érrendszeri betegség ellen. Elsőként azt ajánlják, hogy tartsunk be a három alapvető szabályt, amelyet szinte minden orvostól hallhatunk tanácsként: ne dohányozzunk, próbáljunk aktív életet élni és étkezzünk egészségesen.

A második pontban a mozgás szerepel. Igaz, ez már az elsőben is benne volt, de külön figyelmet érdemel. A rendszeres edzés növeli a jó koleszterin és csökkenti a rossz vérzsír mennyiségét a szervezetben. Természetesen azoknak, akiknek gyenge a szívük, a megerőltető mozgás ártalmas is lehet. De nekik is érdemes megtalálni azt a mozgásformát, amelyet még elvisel a szervezetük, és amelynek hosszú távon hatalmas előnyei lehetnek.

Érdemes felmérni, hogy mennyire vagyunk hajlamosak a szív- és érrendszeri betegségekre. Méressük meg a koleszterinszintünket, a vérnyomásunkat. Konzultáljunk orvossal, aki a rokonok betegségeit is figyelembe véve pontosabb képet tud adni a rizikóról.

Figyeljünk a már meglévő tünetekre. Érdemes ezt is tisztázni egy orvossal, mert ha például már magas a vérnyomásunk, akkor változtatni kell az életmódunkon.

Emellett érdemes elsajátítani az újraélesztési technikákat, amelyek akkor alkalmazandók, ha valaki nem tud megküzdeni a keringési vagy légzési nehézségeivel. Ezeket szakemberektől lehet elsajátítani, de főleg a betegek hozzátartozóinak ajánlott elvégezni egy ilyen tanfolyamot, hogy segíteni tudjanak szeretteiken a bajban.

Címlapról ajánljuk
Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

A vadonatúj földi obszervatórium számos előnye közt az egyik, hogy ezerszer olcsóbb volt a James Webb űrteleszkópnál, és az sem elhanyagolható, hogy ha elromlik, oda lehet menni megjavítani - fogalmazott Kiss László csillagász, akadémikus az InfoRádióban, bemutatva a TAO-t. Megjegyezte: persze azt ne gondolja senki, hogy a kutatók az Atacamába fognak járni, távolról, az interneten, kamerákon megy szinte minden.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×