Ne ölj! - szól az első parancsolat, de amikor tovább olvasunk, és azzal találjuk magunkat szemben, hogy "légy jótékony és segíts a szükségben szomszédodnak, különösen a balesetek áldozatainak", akkor világossá válik, hogy nem a Mózes által közvetített szövegről van szó.
A Vatikán kifejezetten az autót használók számára alkotta meg a modernkori tízparancsolatot, amelyről Renato Martino bíboros még sajtótájékoztatót is tartott.
A Szentszék migrációs hivatalának vezetője megemlítette, hogy már a Biblia is tele van olyan emberekkel, akik életük egy részét úton töltötték - elég csak Jézus szüleire, Máriára és Józsefre gondolni.
Most, hogy az autók és tehergépkocsik az élet elengedhetetlen részévé váltak, a Vatikán úgy látta jónak, ha foglalkozik azoknak a lelki szükségleteivel is, akiknek mindennapjai összekapcsolódnak az utazással.
Az autós tízparancsolat például felhívja a figyelmet az udvariasságra és arra, hogy az autót ne erőnk és hatalmunk fitogtatására haszáljuk és ne legyen az a bűn helyszíne. Ez alatt a prostitúciót és az embercsempészetet érti az egyház.
Fontos meggyőznünk a fiatalokat és időseket, hogy csak akkor vezessenek, ha megfelelő állapotban vannak - szól a hatodik parancsolat. És, ami már nem csak egy egyszerű felvilágosító kampány részének hangzik: szervezzük meg, hogy a balesetekben vétkes vezetők és áldozataik családjai találkozhassanak, hogy átéljék a megbocsátás felszabadító élményét.
Renato Martino bíboros megjegyezte, hogy a kihágások és hanyagság miatt évente több, mint egymillió ember hal meg az utakon, ez pedig "nagy kihívás a társadalomnak és az egyháznak" egyaránt.
Az útmutatás szerint hasznos, ha az út előtt a vezető keresztet vet és útközben elmondja a rózsafüzér imát - ennek ritmusa ugyanis nem vonja el a figyelmét". De még a nem hívőknek sem árt venni egy nagy levegőt nem hagyni, hogy indulataik eluralkodjanak rajtuk.