A listán azok a fajok szerepelnek, amelyeket a kihalás szélére sodort a velük való kereskedelem.
A WWF Magyarország TRAFFIC programvezetője azt mondta: a legtöbb fajt a húsáért vadásszák, illetve halásszák, de van, hogy kultikus tárgyat készítenek valamelyik szervből, és az is gyakran előfordul, hogy gyógyszerek, gyógyhatásúnak vélt készítmények előállításához használják fel valamely részüket.
Emléktárgy, fegyver
Kecse-Nagy Katalin hozzátette: a heringcápát és a tüskéscápát ízletes húsa miatt halászták túl, a fűrészhal egyes részeit szintén megeszik, míg más részeit azonban a gyógyászatban használják vagy emléktárgyat, fegyvert készítenek belőlük.
Az európai angolna is a legveszélyeztetettebb fajok között van, mert bár nagyon elterjedt volt Európában a tengerben és az édesvizekben is, a jelentős nemzetközi igény miatt mára túlhalászták, és nagymértékben megfogyatkozott az állománya.
Valódi mahagóni
Az egyetlen növény a listán a valódi mahagóni, amely az egyik legértékesebb dél- és közép-amerikai fafaj. Peru például még mindig nagykereskedelmi mennyiségben exportálja.
Kecse-Nagy Katalin elmondta: jellemzően a fejlődő, elmaradt országokból, térségekből viszik, gyakran illegálisan a fejlettebb országokba ezeket a veszélyeztetett fajokat.
A Washingtoni Egyezményt aláíró országok többségi döntéssel akár kereskedelmi korlátozásokat is elrendelhetnek egy-egy országgal szemben, hogy egy-egy veszélyeztetett faj ne kerülhessen kereskedelmi forgalomba.