eur:
412.85
usd:
391.1
bux:
79034
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Nemsokára munkába áll az első sörelem

Az ausztrál Foster's sörgyár tudósok segítségével fejleszti a "sörelemet", az eszközt, amely a sörfőzés melléktermékeiből tiszta vizet és elektromos energiát állít elő.

Új technológiát dolgoztak ki a tudósok a sörfőzés folyamatából visszamaradt víz felhasználására: ezentúl cukorlebontó baktériumok segítségével energiát állítanak elő belőle.

A módszert kifejlesztő queenslandi egyetem 140 ezer ausztrál dollárt (több mint 21 millió forintot) kapott az államtól, a projekt finanszírozására.

Az új akkumulátort a Foster's sörgyár Brisbane melletti üzemében üzemelik majd be.

A technológia lényege, hogy a felhasznált baktériumok olyan, vízben oldódó, a sörfőzés közben keletkező hulladékokat bontanak le, mint a cukor, az alkohol és a keményítő, a folyamat végén pedig tiszta víz és elektromos energia keletkezik.

A becslések szerint a módszerrel két kilowattnyi áram állítható elő, amely egy átlagos háztartás igényeit fedezi.

"Nem termel majd óriási mennyiségű energiát, főleg a visszamaradt víz megtisztítására szolgál, ehhez pluszként jön még az elektromosság" - mondta a téma szakértője, Jörg Keller.

A technológiát, amely többek között az élelmiszer- és az italgyártás más területein is felhasználható, hamarosan szabadalmaztathatják.

Címlapról ajánljuk
Világháborúra figyelmeztetnek a németek – ez már a felkészülés kezdete

Világháborúra figyelmeztetnek a németek – ez már a felkészülés kezdete

A német hadsereg egy kiszivárogtatott dokumentumban felkészülési stratégiákat vázol a gazdaság szereplőinek arra az esetre, ha Oroszország megtámadná a NATO keleti szárnyát. Kovács Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának rendészetelméleti- és történeti tanszékvezetője azt mondta az InfoRádióban, hogy a legtöbb európai ország hadserege, valamint a lakosság sincs felkészülve egy világháborúra, a mostani kezdeményezés pedig ebben indíthat el nagy változást.

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
Kiderült a válasz a háború egyik legkényesebb kérdésére, Németország ellen léphetnek fel az oroszok – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Kiderült a válasz a háború egyik legkényesebb kérdésére, Németország ellen léphetnek fel az oroszok – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Az ukrajnai orosz invázió kezdetétől fogva nincsenek biztos információk arról, hogy pontosan mekkora veszteségek érik a feleket a háborúban. A The Economist friss elemzése viszont megválaszolja a kényes kérdést. Oroszország úgy látja, valójában már nincs többé béke Nyugat-Európa és Oroszország közt, Németország pedig mint Ukrajna legerősebb támogatója, az orosz hibrid támadások elsődleges célpontja – jelentette ki ezt Christian Freuding tábornok, a német védelmi minisztérium Ukrajnáért felelős különleges bizottságának vezetője. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×