eur:
412.8
usd:
391.09
bux:
79034
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Két magyar a világ legjobb éttermei között

Elkészült a S.Pellegrino 2007-es étteremrangsora, amely már hatodik éve gyűjti össze a világ legjobbnak ítélt vendéglátóhelyeit. Mint minden hasonló lista, ez is heves vitákat kelt, sokan mégis ezt tartják a legmegbízhatóbbnak. Ha nem is a közvetlen élvonalba, de két budapesti étterem is felkerült a százas listára.

Tavaly új szavazási módszert vezettek be, hogy a földrészek és régiók arányosabban legyenek reprezentálva. Idén huszonkettőre növelték a régiók számát, mindegyiknek van egy nemzetközi hírnévnek örvendő elnöke, akik további, szavazattal rendelkező embereket (például szakírókat, kiadókat) választanak ki.

Minden szavazó öt vokssal rendelkezik, ebből legfeljebb kettőt adhat le a saját régiójába tartozó étteremre, a többivel más területen lévő vendéglátóhelyet kell segítenie. Senki sem szavazhat a saját éttermére, és csak olyat nevezhet meg, ahol az utóbbi másfél évben evett.

1. Bulli, a kísérletező

A lista első hat helyén nem történt változás, az első továbbra is a spanyolországi Bulli, vagyis ez a világ legjobb étterme. A Barcelonától mintegy 160 kilométerre északra, a Costa Braván fekvő Bulli séfje, Ferran Adria, élő legendának számít, szeptembertől áprilisig, amikor a hely zárva tart, folyamatosan új ételekkel kísérletezik. Ennek megfelelően a Bulli legnagyobb erényének a kiemelkedően inventív konyháját tartják.

2. A Kövér Kacsa és a tojásos-szalonnás fagylalt

A második helyen az angliai Brey-ben lévő (Berkshire grófság) The Fat Duck következik, amely viszonylag rövid múltra tekinthet vissza: 1995-ben alapította Heston Blumenthal, aki egy franciaországi üdülésén fedezte fel a konyhaművészet értékét, feladta üzletkötői karrierjét, és elkezdett főzni tanulni. Ezek után gyorsan jelentős hírnévre tett szert "molekuláris gasztronómiának" nevezett módszerével, amely olyan meglepő eredményekre vezet, mint például a tojásos-szalonnás fagylalt.

3. A Pierre Gagnaire és a művészi ételválaszték

A legelőkelőbb helyen rangsorolt francia étterem a párizsi Pierre Gagnaire, amely a kritikusok szerint a világ egyik legegyedibb és legművészibb ételválasztékával rendelkezik.

4. A franciás-amerikai The French Laundry

A negyedik helyen következik a legjobb amerikai étterem, a The French Laundry, a kaliforniai Yountville-ben. A tulajdonos-séf Thomas Keller az édesanyjától tanult meg főzni, az étterem kínálatán az Amerikára jellemző tendenciákon kívül a francia hatás is érezhető.

5. Tetsuya Wakuda, a legjobb ausztrál

Az ötödik a legjobb ausztrál étterem, a Sydneyben lévő Tetsuya's, amelynek alapítója, Tetsuya Wakuda 1982-ben érkezett Japánból az országba, kezdetben konyhai kisegítőként dolgozott, innen küzdötte fel magát.A listán a legnagyobbat a dániai Noma étterem ugrott, amely a kritikusok szerint fantáziadúsan értelmezi újra az egyébként elég rigorózus észak-atlanti konyhát.

A legelőkelőbb helyen szereplő újonc a teatralitásáról nevezetes amerikai Alinea, amelynek séfje, Grant Achatz "újradefiniálta az étterem fogalmát".

A legjobb - egyben az egyetlen - ázsiai étterem a listán az indiai Bukhara, amely leginkább kebab táljairól ismert, na meg arról, hogy kínálata jóformán semmit sem változott az elmúlt huszonöt évben.

A Közel-Kelet és Afrika legjobbjának a dél-afrikai La Quartier Francais, amely a kritikusok a legjobbak legjobbja, ehhez képest összesített 47. helye viszonylag szerénynek mondható.

A francia éttermek az élen, két magyar a százban

Nemzetek szerint rangsorolva az éttermeket azt láthatjuk, hogy az első ötvenben Franciaországot 12, az Egyesült Államokat 8, Nagy-Britanniát 7, Spanyolországot és Olaszországot 6-6, Ausztráliát 2, míg Belgiumot, Dániát, Finnországot, Svédországot, Indiát, Brazíliát, Hollandiát és Dél-Afrikát 1-1 étterem képviseli.

Ha az első ötvenbe nem is fért be magyarországi étterem, a nyolcvanas régióban kettőt is találhatunk: a belvárosi Lou Lou Étterem a 86., az ugyancsak Budapest V. kerületében lévő Café Kör a 88. lett. A teljes listát megnézheti ide kattintva.

Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×