eur:
393.24
usd:
355.03
bux:
72243.41
2024. szeptember 5. csütörtök Lőrinc, Viktor

Súlyos aggályok az ásványvizekkel szemben

A palackozott vizek egészségi veszélyeire hívta fel a figyelmet a fenntartható élelmiszer-gazdálkodás mellett kiálló Sustain-csoport Nagy-Britanniában. Szerintük nem csak kidobott pénz palackozott vizekre költeni, de a nátriumtartalom, és az esetleg a palackokból kioldódó mérgek miatt kifejezetten káros lehet a fogyasztásuk.

A tét hatalmas, az Egyesült Királyságban például évente kétmilliárd fontért (mintegy 750 milliárd forint) vásárolnak palackozott vizeket.

A jelentés készítői szerint az ásvány- és forrásvizek iránti hatalmas kereslet teljes egészében a gyártók marketingmunkájának köszönhető, a vakteszteken ugyanis az emberek jelentős része a csapvizet találja finomabbnak.

A jelentés kiemeli a szigetországbeli csapvíz kiváló minőségét: 2005-ben a vizsgált minták 99,96 százaléka megfelelt a legszigorúbb szabványoknak, és a maradék is biztonságos volt.

További érv a csapvíz mellett, hogy átlagosan ezerszer olcsóbb, mint a palackozott vizek, ráadásul környezetbarát, hiszen nem igényel csomagolóanyagot, és nem szállítják az ország, illetve a világ más részeiről.

Ez utóbbi legkirívóbb példája az ínyencek (mások szerint sznobok) egyik kedvence, a Fidzsi-szigetekről származó Perrier forrásvíz.

Egészségi aggályok

A jelentés kiemeli a palackozott vizekkel kapcsolatos egészségi problémákat; a szívproblémákkal küzdőknek például figyelniük kell a víz nátriumtartalmát.

A francia szenátus korábban arra hívta fel az ásványvizek kedvelőit, hogy gyakran váltsanak márkát, mert így elkerülhetik az egyes fajták nagy mennyiségben és hosszú időn keresztül való fogyasztásának káros hatásait.

A szerzők emlékeztetnek arra is, hogy 1989-ben mérgező benzolt találtak a Perrier-ben, 2004-ben pedig a szintén mérgező brómot a Coca Cola Dasani márkájában.

Azok a vizek, amelyeket polietilén-tereftalát (PET) palackokba csomagolnak, a kimosódás miatt kis mennyiségben a nehézfémek közé tartozó antimont tartalmazhatnak.

A brit üdítőgyártó-szövetség ugyanakkor visszautasította a jelentés állításait, és közölte: a palackozott víz biztonságos, higiénikus és környezetbarát.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.05. csütörtök, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
A saját autógyártóit vérezteti ki Európa, súlyos pénzek forognak kockán

A saját autógyártóit vérezteti ki Európa, súlyos pénzek forognak kockán

A világ a zöldebb energia, a tisztább közlekedés felé halad, bár az oda vezető út szemmel láthatóan egyenetlen. A kezdeti felfutás után az elektromos autók iránti kereslet jelentősen visszaesett, idén csak stagnálnak az eladások az EU-ban, közben viszont az uniós CO2-kibocsátási célkitűzéseknek ugyanúgy meg kell felelniük az autógyártóknak, ami jelentős problémákat szülhet egyes szereplőknél. Leegyszerűsítve arról van szó, hogy a gyártóknak meghatározott határértékek alatt kell tartaniuk a flottszintű kibocsátásuk, különben súlyos bírságokat kapnak - ezzel ösztönzik őket, hogy több tiszta járművet gyártsanak. A kvótákat ráadásul 2025-ben szigorítják, így ennek apropóján a UBS megvizsgálta, hogyan állnak az autógyártók a CO2-kibocsátási célok teljesítésében. Úgy tűnik, hogy a Volkswagen és a Renault lehet a legnagyobb bajban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×